Moskova Eski Belediye Başkanı Lujkov, Letonya’dan Oturum İstedi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in görevden aldığı Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Baltık ülkesi Letonya’ya oturum için başvurdu. Lujkov’un oturum alabilmek için Letonya Ticaret Bankası Rietumu Banka’ya 200 bin lat (400 bin dolar) nakit para yatırdığı kaydediliyor. Letonya Moskova Büyükelçiliği Lujkov’un yıl başından önce başvuru yaptığını doğrularken, Letonya İçişleri Bakanlığı paranın kaynağını incelemeye aldı.
Letonya TV3 kanalına açıklamada bulunan Letonya İçişleri Bakanı Linda Murniece, Lujkov’un başvurusu ile ilgili durumu incelediklerini, sürekli oturuma mani bir durumun olup olmadığına bakıldığını söyledi. Letonya yasalarına göre Lujkov’un bankadaki para miktarının oturum almak için yeterli olduğu ve eski başkanın bir kısım gayrimenkullerinin de bulunduğuna dikkat çekiliyor.
Letonya Moskova Büyükelçilik Sözcüsü Andrey Riabtsev de verdiği bilgide, “Lujkov’dan oturum için başvuruyu aldık. Mevcut yasalara göre 30 gün içinde inceleyip sonucu bildirmemiz gerekiyor. Ancak istihbarat birimlerinin çalışması gereken bir durum olursa bu durumda dört ay kadar bir zaman alıyor” dedi.
Letonya yasalarına göre yabancıların sürekli oturum alabilmeleri için 50-100 bin lat (100-200 bin dolar) değerinde bir gayrimenkul sahibi ya da bankada en az 200 bin lat (400 bin dolar) nakit paralarının olması gerekiyor.

RUS BASINI DAHA ÖNCE DE LUJKOV’UN İNGİLTERE VİZESİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ.
1992’den bu yana Moskova belediye başkanlığını sürdüren Lujkov, Medvedev tarafından ‘güven kaybı’ nedeni ile Eylül 2010’da görevinden alınmıştı. Moskova yönetiminde yolsuzluk ve rüşvet iddiaları eski başkanın görevden alınmasında etkili oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.