Moskova’da Binlerce Kişi Etnik Şiddeti Protesto Etti

Rusya’nın başkenti Moskova’da son günlerde tırmanan etnik şiddet ve ırkçı saldırılara karşı protesto gösterisi düzenlendi. Puşkin Meydanı’ndaki gösteriye soğuk ve kara aldırmadan katılan binlerce kişi “Faşizme hayır!” ve “Faşistler Rusya’nın utancı” sloganı attı. “Moskova hepimizin” sloganı ile gerçekleştirilen gösteride katılımcılar “Şaşlığı seviyoruz”, “Lavaş’ı seviyoruz” dövizleri açtı.

Moskova’da 6 Aralık’ta Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov’un öldürülmesinin ardından 11 Aralık’ta Manej Meydanı’nda 5 binin üzerinde ırkçı ve holigan toplanarak ortalığı savaş alanına çevirmişti. “Rusya Rusların” anlayışı ile hareket eden dazlak gruplar sonrasında gerçekleştirdikleri eylemlerde iki göçmeni öldürürken, onlarca göçmen de ırkçı saldırılara maruz kaldı.

Polisin 15 Aralık’ta Evropeyski Meydanı’ndaki ikinci gösteriye izin vermemesinin ardından binlerce kişi göz altına alındı. Olayların arkasında ırkçı ve dazlak grupların yanı sıra iktidarı ayaklanma yolu ile devirmeyi planlayan ve ordu içinde bağlantıları olan bir kısım örgütlerin de olduğu belirlendi. Rusya’da silahlı isyan planladığı gerekçesi ile askeri istihbarat GRU emekli Albay Vladimir Kvaçkov iki gün önce evinde göz altına alındı. Kvaçkov’la ilgili soruşturma genişletilerek sürdürülüyor.

Rusya halkının önemli bir kısmı da ırkçı ve faşizan yaklaşımları reddediyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin spor kluplerinin taraftar temsilcileri ile yaptığı görüşmede “Kur’an’a hakaret eden benim için beş para etmez” ifadesini kullandı ve Ruslar’ın Kafkaslar’da diğer göçmenlerin de Moskova başta olmak üzere Rusya’nın her kentinde barış ve huzur içinde yaşaması gerektiğine dikkat çekti.

Rusya’nın farklı etnik ve dinsel inançların bir arada yaşadığı mozaiğe dikkat çeken sivil toplum örgütleri ise karşı eylemler düzenliyor. Puşkin Meydanı’nda gerçekleşen gösteriyi organize edenlerden Viktor Şenderoviç, “11-15 Aralık’ta gerçekleşen gösterileri onaylamayanlar burada. Biz bu tür olayları toplumun temizlenmesi gereken yarası olarak görüyoruz” dedi. Organizatörlerin verdiği bilgilere göre gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.