Moskova’da Yüz Yaşın Üzerinde 500 Kişi Var

Moskovadaki 100 yaşın üzerindeki yaşlılar

MOSKOVA– Moskova şehir yönetiminden yapılan açıklamaya göre, başkentte 100 yaşının üzerinde 500 kişi var. Alkol ve sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşam süresinin dünya ortalamasının altında olan Rusya’da yaşam kalitesinin artırılması için teşvikler sürüyor.

Moskova Belediye Başkanlığı Birinci Yardımcısı Lyudmila Şvetsova basına verdiği bilgide, yaşlı insanların yardımına koştuklarını ve onların ihtiyaçlarının karşılanması için çalıştıklarını söyledi.

Moskova’da 100 yaşın üzerinde 500 insanın bulunduğunu ve bunun başkent için sevinç kaynağı olduğunu ifade eden Şvetsova, “Ortalama yaşam süresi artıyor. Şehirde yaşayan Moskovalılar yüz yaşını aştıklarında kendilerine 25 bin ruble (832 dolar) para ödülü veriyoruz. Bir de her yıl 10 bin ruble (333 dolar) ek ödememiz oluyor” bilgisini verdi.

Paranın çok büyük olmadığını, ancak bu insanları hatırlamanın bir işareti olduğunu kaydeden yetkili, yaşlılarla daha yakın ilgilenmek için yeni projeleri olduğuna dikkat çekti.

Rusya’da erkekler 60, bayanlar da 55 yaşında emekli oluyor. Ülkede toplam 40 milyon emekli var. Rusya’da emekliler 7 bin 300 ruble (237 dolar) ile 10 bin ruble (325 dolar) arasında maaş alıyor. Erkeklerin yaş ortalamasının 60’ının altında olduğuna değinen uzmanlar, bir çok kişinin emekli olmadan yaşamını sonlandırdığına dikkat çekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.