Moskova’yı Gerçek Rus Kışı Bekliyor; Eksi 30’lar Görülecek

MOSKOVA– Rusya’nın başkenti Moskova’da aniden bastıran soğuklar nedeni ile eksi 24’leri gören başkentliler donuyor. Hava durumu uzmanları Moskova’da bu yıl -20 ve -30 derecelerle en soğuk kışlarından birinin yaşanacağını belirtiyor. Bir kısım uzmanlar ise bu yılki kışın önceki kıştan daha hafif olacağını öne sürüyor.

Moskova’da sabah saatlerinden itibaren hava durumu eksi 23.5 olarak belirlendi. Bu rakamın 1931 yılında rekor olarak belirlenen soğuktan 0.6 derece daha düşük olduğu tespit edildi. Gün içerisinde eksi 18’lere gerileyen soğuklar rekor olarak değerlendiriliyor. Fobos Hava Durumu Merkezi’nden yapılan açıklamalarda Moskova bölgesinin iklim şartlarına göre şu anda yaşanan soğukların ocak sonundan bile 7 derece daha soğuk olduğuna işaret etti.

HAFTA SONU SICAKLAR GELİYOR, HAFTAYA KAR GELİYOR

Fobos uzmanlarına göre soğukların cuma günü eksi 8 ile eksi 3 dereceye kadar gerilemesi bekleniyor. Cumartesi hava durumu ısınarak +3’e kadar yükselecek, ancak pazar günü yine -8 ile -3 dereceye kadar soğuyacak. Önümüzdeki haftanın ortalarına kadar ortalama iklim şartlarından 2-3 derece daha düşük bir hava sıcaklıklarının görülmesi bekleniyor. Hava soğukluğunun gündüz -5 olacağını belirten uzmanlar haftaya her gün karın yağacağını ifade ediyor.

Öte yandan Rusya’nın önümüzdeki dönemlerde karşılaşacağı soğuklar ile ilgili uzmanlar çelişkili tahminlerde bulunuyor. Hayvan ve kuşların davranışlarına göre hava tahminlerinde bulunan Ekometeoburo uzmanları ayazlı, bol karlı, gerçek Rus kışının yaşanacağını belirtirken, Devlet Hava Durumu Tahminleri Merkezi Gidromecenter’den yapılan açıklamaya göre ise bu kış önceki kıştan daha sıcak olacak.

Kuğuların göçlerini dikkate alan Ekometeoburo Avrupa’ya Arktik soğukların yaklaştığını belirtti. Ekometeoburo şu açıklamalarda bulundu: “Hayvan ve kuşların davranışlarını izleyerek edindiğimiz bilgilere göre yılbaşı ve Noel (7 Ocak) bol karlı geçecek. Ardından ise çok soğuk Rus kışı yaşanacak”

Gidromecenter Müdürü Roman Vilfand ise anormal soğukların yaşanmayacağını, aksine önceki yılın soğuklarına göre daha yumuşak bir kışın yaşanacağını kaydetti. Vilfand Aralık ayında 6 gün boyunca -15 soğukların hakim olacağını, 8 gün boyunca ise ısınmanın yaşanacağını belirtti. Ocak’ta ise sadece altı gün soğuk havaların -20 ile -30 derece arasında olacağını tahmin etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.