Muhalifler Trablus’a Doğru İlerliyor

(Getty Images/AFP)

Libya’nın başkenti Trablus’ta bu sabah şiddetli patlamalar olduğu  bazı kaynaklar tarafından belirtildi. Duyulan patlamalar sonrasında NATO savaş uçaklarının seslerinin duyulduğu ve sokakta ambulans sirenlerinin ötmeye başladığı kaydedildi.

Ayrıca Trablus’un 80 km güneyinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Trablus’un yakınındaki Beyrel Ganam kasabasında muhalif güçler ile hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geldiği belirtiliyor.

Beyrel Ganam, ülken kilit kentlerinde biri olarak görülen petrol rafinerisine sahip olan Zaviye’ye sadece 30 km uzaklıkta. Zaviye daha önce muhalif güçler tarafından ele geçirilmesine rağmen daha sonra tekrar Kaddafi tarafından işgal edilmiş ve ellerinden alınmış.

Afrikalı liderler, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi’nin, çatışmaların sona erdirilmesi için yürütülecek müzakerelere katılmamayı kabul ettiğini açıkladı.

Afrika Birliği’nin Libya ile ilgili yaptığı bir toplantıda duyurulan mesajda, “Albay Kaddafi’nin müzakere sürecinin bir parçası olmamayı kabul etmesinin” memnuniyetle karşılandığı açıklandı.

Dün gece geç saatte Libya hükümet sözcüsü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Kaddafi’nin istifasının söz konusu olmadığı ve ülkeye liderlik etmeyi sürdüreceğini açıklandı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.