Muhalifler Kaddafi Güçleri için Teslim Süresini Uzattı

Muhalifler 31 Ağustos 2011’de Misrata ve Sitre arasındaki yolda mevzilenirken (Filippo Monteforte/AFP/Getty Images)

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (NTC), Muammer Kaddafi güçlerine teslim olmaları için bir hafta daha ek süre verdi.

Muhalifler, Kaddafi’nin son askeri birliğinin olduğu şehri kuşattı.  Reuters’e göre, muhalifler  Cumartesi gününden beri şehri kuşatma altına almışlar ve Kaddafi güçlerine teslim olmaları için bir hafta süre verdiler.

NTC sözcüsü Muammed Zavavi, ajansa verdiği bilgide, ek süre verilmesinin anlamının “iki tarafın anlaşması için bir gelişme” olduğunu belirtti.

Tüm bunlara rağmen Kaddafi teslim olmayacağız diyor. Suriye merkezli al Rai kanalında yayımlanan mesajda, direnişe devam çağrısı yaptı.

Al Rai kanalında “Teslim olmayacağız. Biz kadın değiliz. Savaşmaya devam edeceğiz” mesajını alt yazı olarak geçirerek meydan okudu.

“Sesimi duymazsanız bile direnişe devam edin” diyen Kaddafi kesinlikle teslim olmayacağını belirtti.

Tüm bunlara rağmen Kaddafi’nin oğullarından Seyfülislam, teslim olmazken, diğer oğlu Saadi teslim olmaya hazır olduğunu belirtti. Bir televizyon kanalına konuşan Saadi, Libyalı muhalifleri ‘‘kardeşleri’‘ olarak nitelendirdi.

Libyalı muhalif güçlerin komutanı, Muammer Kaddafi’nin başkent Trablus’un 150 kilometre güneydoğusundaki çöl kasabası Beni Velid’de bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Ayrıca Paris’te dünya liderlerinin katıldığı ve Libya’nın geleceğinin ele alındığı zirvede konuşan muhaliflerin lideri Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı  Abdulcelil, 18 ay içinde yeni bir anayasa yapacakları ve seçimlere gidecekleri sözünü verdi.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.