Müzeler Tarihi Eser Satacak

Tarihi Eserler

Müzelerden Tarihi Eser Alabileceğiz

Yönetmelik değişikliği ile müzelerdeki fazla tarihi eserler koleksiyonerlere ve özel müzelere satılabilecek.. Buna göre, eser satışı için değerlendirme komisyonu kurulacak. Komisyon tarafından etütlük eserler tasnif edilecek ve müzeye alınmasına gerek görülmeyen taşınır varlıklar tespit edilecek. Müzeye alınmasına gerek görülmeyen eserler, envanteri çıkarılarak emanette alıkonacak. Ardından Kültür Bakanlığı’nın denetiminde özel müze ve koleksiyoncuların envanterlerine  kaydedilmek üzere satışına izin verilecek.

Bir yıl içerisinde özel müzelere veya koleksiyonculara devredilemeyen eserler ise müzelerde kayıt altına alınacak.

Arkeologlar, yönetmeliğin değişmesine tepki gösteriyorlar. Müzelerin kültür varlıklarını satarak para kazanan kurumlara dönüştürülmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Kültür Bakanlığı ise devlet müzesine alınmasına gerek duyulmayan özel koleksiyon eserleri ile etütlük nitelikli eserlerin denetimi yapıldıktan sonra koleksiyoncu ya da  özel müzelere satılmasından yana.

 Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Mersin Müze Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre yönetmeliğin daha henüz yürürlüğe girmediğini ve  yönetmeliğin ne şekilde uygulanacağının netleşmediğini söyledi. Müzelerde sergilenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu kazılarda çıkan tarihi eserleri kapsayamayacağı, ancak vatandaşın çeşitli şekillerde ortaya çıkarmış olduğu, menşei belli olmayan tarihi eserlerin satışının söz konusu olabileceği belirtildi.

Anahtar Kelimeler: Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin, tarihi eser

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.