Narın Yararları Keşfedildi

Kalbi koruyan, damar tıkanıklığını önleyen nar, kansere karşı da etkili

Florida’da, 6-9 Mart tarihleri arasında yapılan Amerikan Kardiyoloji Koleji toplantısına katılan, Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi kardiyologlarından Doç. Dr. Özgen Doğan, yapılan son araştırmaların, nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliğini ortaya çıkardığını belirtti.
Nar suyunu tablet haline getirme çalışmalarının gündemde olduğunu vurgulayan Doğan, şu bilgileri verdi: “Hayvan deneylerinde, nar suyuyla beslenme sonrasında damar plakları ve tıkanıklıkları yüzde 44 geriledi. İnsanlar üzerinde yapılan bir araştırma ise 2 hafta boyunca günde 50 ml nar suyunun, tansiyonu artıran enzimi yüzde 36 düşürdüğünü gösterdi. Bu sayede tansiyon yüzde 5 düşürüldü.”

10 bardak yeşil çay yerine geçiyor

Narda, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunuyor. Nar suyundaki antioksidan miktarı, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla.
1 bardak nar suyu, 2 kadeh kırmızı şarap, 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan madde içeriyor. Narda ayrıca C vitamini, demir ve potasyum var.

NAR
Cennet meyvesi olarak bilinen nar, bir Akdeniz meyvesi. Anayurdu Asya. Eski çağlardan bu yana yetiştiriliyor. Eski Mısır’da nar kutsal
Nar suyu işlenerek şurup, pekmez, nar ekşisi yapılıyor. Nar ekşisi salatada, kısırda ve pek çok yemekte tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Nar taneleri, tart ve pasta yapımında, bazı Avrupa ülkelerinde çorba ve sosların ana malzemesinde de kullanılıyor. Batı mutfaklarında nar; tatlı, tuzlu ve sıcak olarak tüketildiği gibi başlangıçlar arasında da önemli bir yere sahip. Özellikle Fransız mutfağında peynirle birlikte servis edilerek başlangıç olarak sunulur

//www.alpad.org.tr

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.