Nazarbayev, Fransa Ziyaretinden Memnun

ASTANAKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Fransa’ya yaptığı resmi ziyaretin tarihi bir olay olduğunu ve sonuçlarından memnun olduğunu söyledi.

 
 Cumhurbaşkanlığı basın dairesinden yapılan açıklamaya göre, Nazarbayev, Fransa’ya yaptığı iki günlük resmi ziyaretin ilk gününde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı’nda biraraya geldi. Geçen yıl kasım ayında Astana’da imzalanan Kazakistan-Fransa arasındaki Stratejik Ortaklık Anlaşması hükümlerinin uygulanmasında kaydedilen ilerlemeyi gözden geçiren liderlerin, ortaklığın güçlendirilmesi için gereken tedbirleri ele aldığı belirtildi.
 
 Siyasi, ekonomik, bölgesel ve küresel meselelerin ele alındığı görüşmede özellikle Kırgızistan ve Afganistan’da yaşanan son olayların ele alındığı belirtildi.
 
 Nazarbayev ve Sarkozy başkanlığında yapılan Kazak-Fransız İş Forumu sonunda taraflar arasında 1.9 milyar Euro tutarında ticari ve yatırım anlaşması imzalandı. Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’ın AGİT başkanlığı’nda Fransa’nın gösterdiği desteğe teşekkür etti ve 2011’de Fransa’nın G-20 ve G-8’e başkanlık edeceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  
 
Görüşmelerin sonunda iki ülke cumhurbaşkanının katılımıyla Kazakistan ve Fransa Ortaklık Deklarasyonu imzalandı. Kazak ve Fransız hükümeti arasında atom enerjisinin barışçıl amaçlarla kullanılması maksadıyla Kazatoprom ve Fransız AREVA mutabakat imzalandı. Kazakistan Savunma Bakanlığı ve EADS Eurocopter şirketi arasında ES145 helikopterinin yapımı ve teknik bakımını öngören anlaşma imzalandı.
Basına ve Fransa’nın önde gelen entelektüellerine açıklama yapan Nazarbayev, Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyaretini tarihi bir olay olarak nitelendirdiğini ve görüşmelerin çok verimli geçtiğini vurguladı. Toplam tutarı 10 milyar doları aşan anlaşmalar imzaladıklarını, ikili ilişkilerin güven ve karşılıklı anlayış içerisinde sürdürüldüğünü dile getiren Nazarbayev, Kazakistan’ın Avrupa’da ilk stratejik ortaklık anlaşmasını Fransa ile imzaladığını hatırlattı.
Fransa’da temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Fransa Başbakanı Francois Fillon ile de bir araya geldi.  

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.