Dünya Kadınlar Günü Neden 8 Mart’ta Kutlanıyor?

Kadına tecavüzün en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da Hintli öğrencilerin protestosu; Haydarabad, Hindistan 13 Eylül 2013 (NOAH SEELAM/AFP/Getty Images)
Kadına tecavüzün en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da Hintli öğrencilerin protestosu; Haydarabad, Hindistan 13 Eylül 2013 (NOAH SEELAM/AFP/Getty Images)

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanıyor ve bu tarihin seçilme sebebi merak konusu.

Tarihte, 8 Mart işçi kadınların mücadelesi ve yaşan trajik bir olay ile doğrudan bağlantılı. ABD’nin New York kentinde 8 Mart 1857 yılında bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 işçi daha iyi şartlar için bir grev başlattı. Polisin işçilere saldırması ve müdahalesi sonucu, işçiler çalıştıkları fabrikaya kilitlendiler. Ardından fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti. Cenaze törenine on binden fazla kişi katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın bir şekilde kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.