Nepal’de Maoculardan şiddet kullanma tehdidi

KATMANDUNepal’de hükümeti düşürmeye çalışan Maocuların, 1 Mayıs İşçi bayramında başkent Katmandu’da başlattığı eylemler hayatı felç etti. Maocu NCP’nin Prachanda lakaplı lideri Puspha Kamal Dhakal, protestoların bugünden itibaren ‘şiddet içerikli’ olacağını söyledi.

Hükümeti baskı altına almak için ülkenin dört bir yanından 500 bin kişiyi başkente yığan Prachanda, bakanlık binalarına giden yolları da kapattırdı. 1 Mayıs’tan bu yana Katmandu’da tüm işyerleri, okullar ve resmi daireler kapalı. Sokaklarda sadece ambulans ve askeri araçlar görülüyor.

Hükümet ise baskıya boyun eğmeleri ve istifa etmelerinin söz konusu olmadığını vurguluyor. Hükümet, bankların tehditlere rağmen bugün polis korumasında açılacağını duyurdu.

Şehrin çeşitli bölgelerinde toplanarak eylemlerini sürdüren Maocular, yolları üzerindeki pek çok işyerini talan etti. Dün de iki restoranı kullanılamayacak hale getiren eylemciler, iki aracı da ateşe verdi.

HALK, YİYECEK BULAMIYOR

Maocuların tehditleri nedeniyle esnaf kepenk açamıyor. Bu nedenle pek çok aile evlerindeki az miktarda yiyecekle durumu idare etmeye çalışıyor. Eylemler öncesinde pek çok insanın un, şeker ve kuru bakliyat stoklama düşüncesi nedeniyle gıda maddeleri de karaborsaya düşmüştü.

Şehre gıda ve ihtiyaç maddeleri getiren konvoylar yetersiz. Hükümet, güvenlik güçlerinin korumasında daha çok kamyonu başkente getireceğini açıkladı.

Krizin ülkede yeni bir şiddet dalgasına neden olmasından endişe ediliyor. Maocular, 2006 yılında barış sürecine katılmış, 2008’deki seçimleri kazanarak koalisyon hükümeti kurmuştu. Fakat genelkurmay başkanının görevden alınmasıyla ilgili anlaşmazlık koalisyonun bozulmasına neden olmuştu.

TURİSTLER, ŞEHRE 10 KİLOMETRE MESAFEDEKİ HAVAALANINA YÜRÜMEK ZORUNDA

Olayların şiddetini arttırarak devam ettirmesi ve hükümet kanadının çaresiz kalması üzerine birçok ülke, vatandaşlarını Nepal’e gitmemeleri konusunda uyardı. Katmandu’daki turistler ise otellerinde mahsur kaldı. Havaalanına gitmek isteyen turistler ise yaklaşık olarak 10 kilometrelik yolu ellerinde bavullarıyla yürümek zorunda kalıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.