New York felaketin eşiğinden döndü

NEW YORKDünyanın en ünlü meydanlarından olan ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’nda, polis bir araç içinde bomba buldu. Park halindeki bir arabadan çıkan dumanlar nedeniyle araçta arama yapan polis, hidrokarbon (propan) tankları ile barut ve zaman ayarlı patlayıcı düzenek buldu. Bomba paniği nedeniyle alanı araç ve yaya trafiğine kapatan New York polisi, araçtaki bombanın uzaktan kumandalı olduğu ve bir sebep ile de patlamadığını açıkladı.

New York’ta yerel saat ile akşamüzeri 18.30’da Broadway Caddesi ile 45’inci sokağın kesiştiği yerde park halinde bulunan siyah renkli Nissan marka dört çekerli araçtan duman çıkması büyük bir felaketi önledi. Dünyanın en meşhur müzikal şovlarının sahnelendiği bölge olmasıyla da sanatseverler tarafından iyi bilinen yerde, özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Havanın da güzel olması nedeniyle Cumartesi akşamüzeri Times Meydanı’nda neredeyse adım atmanın dahi zor olduğu saatlerde araçtaki bomba düzeneğinin patlatılamamış olmamasını New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, “Büyük bir felaket önlenmiş oldu.” diye ifade etti.

Meydanı yaya ve araç trafiğine kapatmakla kalmayan polis, çevre binalardaki insanları da tahliye etti. Çevrede güveliği sağlayan New York polisi daha sonra bomba imha ekibinin olay yerine gelmesini bekledi. Uzaktan kumandalı bomba imha robotu şüpheli aracın camlarını kırdıktan sonra arka bölümündeki şüpheli paketi dışarıya çıkardı.

New York Polis Teşkilatı (NYPD) sözcüsü Paul Browne olay ile ilgili yaptığı açıklamada, aracı kimin park ettiklerini araştırdıklarını söyledi. Halktan da şüphelinin yakalanabilmesi için yardım isteyen Browne, robot tarafından araçtan çıkarılan paketin bomba olduğunu söyledi. Browne, hidrokarbon tankları, barut, zaman ayarlı patlayıcı düzenek gibi unsurlardan oluşan bombanın bir sebeple patlamadığını dile getirdi.

Polis güvenlik kameralarında arabadan çıkıp koştuğunu tespit ettiği şüpheli için geniş çaplı soruşturma başlattı. Pazar sabahına kadar olay yerini yaya ve araç trafiğine kapalı tutan New York polisi, araç üzerinde parmak izi gibi şüpheliyi ele verebilecek incelemelerde bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.