New York’ta Tehlike: Irene Kasırgası

(Photo by NOAA via Getty Images)

Irene Kasırgası, Bahamalar’dan sonra Amerika’nın doğu sahillerine doğru ilerliyor.

New York Belediye başkanı Bloomberg, “New Yorkluların temel ihtiyaçlar konusunda kendilerini sağlama almaları ve evlerini tahliye etmeleri durumunda ihtiyaçlarını karşılamak için acil durum çantası hazırlamaları iyi olur” diye halkı uyardı. Belediye başkanı  perşembe sabahı, Queen sakinleri ile buluştu ve Çevre Koruma Departmanını ziyaret ederek olası bir sel felaketine karşılık yapılacak çalışmaları görüştü.

Bloomberg, “Irene’nin buraya ulaşacağı zaman hava tahminlerine göre bu Pazar günü olarak saptanmış ve kesinlikle kuvvetli bir fırtına olacak-büyük olasılıkla 2. Kategoriden bir fırtına olarak Long Island üzerinden gelecek ve fırtınanın yönü ve kuvveti ile ilgili olarak yapılacak hiçbir şey yok” dedi.

“Fakat bu noktada hava tahminleri fırtınanın New York’u hangi kuvvetle vuracağını belirleyemedi” diye ekledi.

New York Irene’nin gelmesine karşı hazırlıklara başladı. Şehirde, polis, itfaye ve tüm belediye ekipleri en üst düzeyde alarma geçirilerek kasırgaya karşı önlem aldılar. Herhangi bir sel ihtimaline karşı polis istasyonları botları hazır tutuyor, Park ve Bahçelerden sorumlu birimler ağaçlar için koruma yöntemleri oluşturdular ve evsiz kişilerin zarar görmesini önlemek için barınaklar yapıldı.

Yaşlıların yaşadığı huzurevleri ve hastanelerde tahliye işlemleri başlatıldı.

Acil durum Yönetimi (OEM), halka acil durum için paketi hazırlamalarını tavsiye etti. Paket içinde günlük olarak içecek 3,5 litre Su, konserve yiyecekler, konserve açacağı, ilk yardım çantası ve bir el feneri var.

Tünellerde oluşabilecek sel felaketine karşılık, New York’ta Pazar gününden itibaren metro ve belediye otobüsleri seferlerinin tamamen durdurulacağı bildirildi.

Tüm hastanelerde acil durum ilan edildi. Battery Park bölgesinde hastanelerin tamamının bugün akşam saatlerine kadar tahliye edileceği bildirildi.

John F. Kennedy International, Newark Liberty International, LaGuardia, Stewart International ve Teterboro havaalanlarında 2 binden fazla uçuş iptal edildi.

Florida Üniversitesinde bir profesör olan ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetiminde uzun zamandır “Kasırga Araştırma” bölümünde çalışan Hugh Willoughby, “Kasırga, Kuzey Carolina kıyılarındaki Cape Hatteras’tan geçerse, oradaki soğuk suyu ile kaplanacaktır” dedi.

Tüm bunlara rağmen Manhattan’dan Profesör Peter Orland ise, “Fırtına buraya geldiğinde büyük ihtimalle bir yağmur seline dönüşecek. Fırtınanın kuvveti diğer yerlerde olduğu gibi olmayacak. Ben gerçekten herhangi bir hazırlık yapma gereği duymuyorum ve bu konuda endişelenmiyorum” dedi.

Başkan Obama tüm sinyallerin oldukça tehlikeli bir kasırgayı işaret ettiğini, Amerikalıların bunu ciddiye alması gerektiğini belirterek, “en kötüye” hazır olmaları gerektiği konusunda ciddi bir uyarı yaptı ve tatilini yarıda kesip Washington’a döndü.

New York 20 yıl aradan sonra ilk defa kasırga ile karşılaşacak.

İngilizce Derleme

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.