Nijerya’da Yapılan Grev Ölüm Getirdi

Nijerya’da Yapılan Protesto ve Grev Sonrası Kanlı Oldu

Nijerya ülke genelinde protesto ve grev yapmaya devam ediyor. 10 Ocak 2012 (STR/AFP/Getty Images)

Nijerya’da ülke çapında süren grev ve protesto gösterileri üçüncü gününe girdi. Yapılan protesto gösterilerinde polis ile çatışma meydana geldi ve çıkan çatışmalarda sekiz kişi öldürüldü.

Nijerya işçi ve Ticaret Birliği Kongresinin grev temsilcileri yaptıkları açıklamada, “Ülke trajik bir durumda, sadece akaryakıt fiyat artışlarına yapılan protesto gösterileri yüzünden sekiz kişi hayatını kaybetti” dedi.

BBC’nin haberine göre, ülkenin en büyük şehirlerinden Lagos’ta yapılan protestolar sırasında sokakların ortasına alevli barikatlar dikildi.

Ülkenin kuzeyindeki Kano şehrinde beş kişinin hayatını kaybetmesinin ardından protesto gösterileri sona erdi. Ancak ülke genelinde birçok işletme, benzin istasyonları ve diğer kuruluşlar çalışmadı ve kepenkleri kapalıydı.

Kano şehrindeki Tıp Derneği  Başkan Yardımcısı Shehi Ali, CNN’ne yaptığı açıklamada, “Polis aniden geldi ve ateş etmeye başladı, bazıları göz yaşartıcı bomba atıyordu” dedi. “Sanki Mısır’daki Tahrir meydanında olan olaylar canlandırılıyordu, halbuki bizim protesto gösterimiz barışçıl bir gösteriydi” diye ekledi.

Grevi düzenleyenler, Nijerya hükümetini ve polisi, yapılan protestolara karşı “Mübarek-Stili” cevap verme yöntemiyle suçladılar.

Sendikalar, yapılan saldırıya karşı hükümeti ve Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan’ı uyardı, “Halkın sesini dinleyin” dedi.

Okudukları basın bülteninde, “Ülkedeki kargaşa, Cumhurbaşkanlığının duyarsız hareketi olan akaryakıta zam yapılmasından kaynaklanmış ve artık Jonathan yönetimi  Nijerya demokrasisi ve ülkenin esenliği için bir tehdit haline gelmiştir” diye açıklandı.

BBC’ye göre, Kano’da polis ve protestocular arasında meydana gelen çatışma sonrasında alacakaranlıktan sabaha kadar sokağa çıkma yasağı kondu.

Petrol zengini olan Nijerya’nın nüfusunun büyük çoğunluğu günlük 2 dolardan daha az bir gelir ile geçiniyor. Protestolar ve grevlerin başlama sebebi yılın başında taşımacılık ve yakıt maliyetleri için verilen devlet desteğinin kesilmesiydi.

Nijerya’da, grev yapanlar grevlerine ve yaptıkları protesto gösterilerine devam edeceklerine dair kararlı olduklarını söylediler.

Orijinal İngilizce Metin

 

İlgili Haberler:

Nijerya’da İki Kiliseye Yılbaşı Öncesi Bombalı Saldırı

Nijerya’da 24 Saat Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Afrika şehirleri 2050′de 3 katına büyüyecek

Protestolar Sürerken Suriye Interneti Blokajladı

Suriye’de Olağanüstü Hal İçin Yasa İmzalandı Fakat Direniş Sona Ermedi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.