Nike, “Raporlar Konusunda Endişeliyiz”

Nike resmi websitesinden “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde zorunlu çalıştırma raporları konusunda endişeliyiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Burberry, Adidas, Nike, New Balance ve Bilgisayar korsanları tıpkı H&M gibi Sincan’da yetiştirilen pamukları satın almayı bırakacaklarını açıkladı.

Bunun üzerine söz konusu ünlü markalar sosyal medyada konu oldu.

Çin’in ünlü isimleri, Wang Yibo, Huang Şuan ve Victoria Song, Çin hükümetinin gerçekleştirdiği zulmü yok sayarak “”Ülkemizin çıkarları her şeyin üstündedir” dedi.

Nike ve H&M geçtiğimiz yıl kaygılarını dile getirmişti

Nike ve H&M, Uygur Türklerine yönelik muameleyle ilgili kaygılarını geçen yıl gündeme getirmişti.

İki şirket de “Sincan’da Uygur Türklerine zorla pamuk toplatılmasıyla ilgili haberler nedeniyle kaygı duyduğunu ve ürünlerinde Sincan’dan gelen pamuğu kullanmadığını” açıklamıştı.

Nike web sitesinden resmi açıklamada bulundu

Nike resmi web sitesinde şu cümlelerle başlayan bir açıklamada bulundu;

“Nike, etik ve sorumlu üretime bağlıdır ve biz uluslararası çalışma standartlarını destekleriz. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde zorla çalıştırma raporları konusunda endişeliyiz. Nike, Sincan’dan ürün tedarik etmemektedir ve sözleşmeli tedarikçilerimizle bölgeden tekstil veya eğrilmiş iplik kullanmadıklarını teyit ettik.”

Bu hafta Çin’e yaptırım kararı alınmıştı

Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Kanada ve İngiltere tarafından bu hafta Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e yaptırım uygulama kararı almıştı. Yaptırımlar, üst düzey bazı Çinli yetkililerin varlıkların dondurulmasını ve bu kişilere seyahat yasağı getirilmesini öngörüyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.