Norveç Katliamında Kaybolan Türk Kızının Öldüğü Belirlendi

Oslo’da bombalanan hükümet binalarının olduğu yerde Norveç halkı çiçekler bırakarak ölenler için anma töreni yaptı (ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images)

Norveç katliamı sırasında, Utoya adasında yaşları 13 ile 25 arasında 600 gencin kamp yaptığı sırada düzenlenen saldırıda yaklaşık 86 genç hayatını kaybetmişti. Kamp yapan gençlerin arasında Gizem Doğan adlı bir Türk kızı da vardı. Fakat ilk belirlemelerde Gizem Doğan’ın sadece kayıp olduğu tespit edilmişti.

Polis yapılan DNA testiyle Gizem’inde ölenler arasında olduğunu tespit etti. Ailesi bu haberi alınca tüm ümitlerini kaybetti. 18 yaşındaki Gizem’in arkadaşı olay anında olanları şöyle anlattı, “Dehşet içinde kaçıyorduk. Gizem telefonunu düşürdü ve geride kaldı” dedi.

Facebook’ta Gizem için sayfa açan arkadaşları Doğan ailesine dayanarak genç kızın öldüğünü duyurdular. Kaçarken başından vurulan Gizem’in cesedinin Tyrifijorden Gölünde bulunduğu öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, Gizem Doğan’ın ailesine baş sağlığı dileklerini iletti.

Katliam sonrasında saldırıdan yaralı kurtulan Adriam Pracon ise şunları söyledi:

“ Tekrar geri dönmek istiyorum, mümkün olduğunca erken bir şekilde geri dönmek istiyorum. Aslında oranın şimdi nasıl bir hale geldiğini görmek için. Utoya adasını şimdiye kadar bildiğim ve hatırladığım gibi görmeğe devam edeceğim. Orası genç insanların bir araya gelip dünyayı değiştirmek ve daha yaşanılabilir bir hale getirmek için tartıştıkları yeryüzündeki en güzel yerlerden biriydi. Daha önce bulunduğum ve kaçmaya çalıştığım o yerleri görmek istiyorum. Adaya yeniden barışı getirmek ve yaşanan trajediyi unutmak istiyorum” dedi.

Bugün Oslo’da bombalanan hükümet binalarının olduğu yerde halk çiçekler bırakarak ölenler için yas tuttular.

İlgili Haber
 
Ölümcül Saldırı Norveç’te Keder ve Dayanışmayı Sağladı
 
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.