Norveç’li Katile Paranoid Şizofreni Tehşisi Konuldu

14 Kasım’da Breivik’in mahkemeye çıktığı esnada dışarıda katili protesto eden bir grup ve ellerinde “bir faşit için podyum yoktur” gibi pankartlar taşıyorlar ( BERIT ROALD/AFP/Getty Images)

Norveç’li  Anders Breivik’in Temmuz ayında çifte vuruş yaparak 77 kişiyi öldürmesinin ardından psikiyatristler  onun ‘Paranoid Şizofreni’ hastası olduğunu belirttiler.

Dag Bladet gazetesine göre, yaptığı saldırılar sırasında normal olmadığı ve çıldırmış olduğu kanısına vardılar.

Norveçli savcı Sven Holden’ın, “O kendini kimin yaşaması ve ölmesi gerektiğine karar verecek seçilmiş kişi zannediyor ve kendini halkın kurtarıcısı olarak tayin etmiş” diye yaptığı açıklaması gazetede belirtildi.

Ancak bu rapor,  durum hakkında eyleme geçilmeden önce adli uzmanlar tarafından incelenmelidir.

32 yaşındaki Breivik’in hapiste tutulması yerine psikiyatri kontrolüne alınması sağlanacak.

Breivik yaptığı çifte saldırından sonra, saldırıları kendinin yaptığını kabul etti fakat kendini suçlu görmediğini ifade etti. Norveç halkının çok kültürlülüğe karşı ve Müslüman işgaline karşı korumak için böyle davrandığını anlattı.

Onu değerlendiren psikiyatri uzmanları, Breivik’in uzun süreden beri şizofreni sürecinde olduğunu fakat kendini bu durumdan izole ettiğini açıkladılar.

Oslo hükümet binasının yakınında patlattığı bomba sonucunda 8 kişi hayatını kaybederken, Utoya Adasındaki gençlik kampında silahlar açtığı ateş sonucu 69 kişinin hayatının kaybetmesine neden olmuştu.

İngilizce Orijinal Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.