Nükleer Santrale Karşı Haykırış Büyüyor

NükleerMersin’de, Akkuyu’da yapılacak olan nükleer santrale karşı Türk Tabipler Birliği, Mersin Tabip Odası ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın ortak girişimleri ile “Anne oyuncağımı aldın mı” adı altında Mersin İli Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’ne yapılmasına planlanan nükleer santrale karşı Mersin ve Girne’de eşzamanlı eylem yapıldı.

Akkuyu’da yapılacak olan bir nükleer santralde meydana gelebilecek olan ani bir felaketin santralin etrafındaki 90 km çapında bir alanı etkileyeceği düşüncesi ile bir araya gelen Kıbrıs ve Türk Tabipler Birliği, eylemi  Ege Çevre Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Loç Vadisi Koruma Platformu, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Hatay Nükleer Karşıtı Platform, Adana Nükleer Karşıtı Platform, Munzur Çevre Derneği, Greenpeace, Çepeçevre, Yeşil Öfke, TTB, TMMOB, Halkevleri, Öğrenci Kolektifi, Ekoloji Meclisi ,Birleşik Haziran Hareketi, CHP, HDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Emek Partisi, Komünist Parti ve Mersin Nükleer Platformu Bileşeni olan çok sayıda meslek örgütü, sendika, dernek ve binlerce yurttaşın katılımı ile gerçekleştirdi. Miting yağan yağmura rağmen ertelenmedi.

Mersin Tabipler Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan mitinge, Fukuşima’daki patlamanın ardından çocukların oyuncaklarını bile alacak zaman bulamadan oradan uzaklaşmaları gerektiği için,  “Anne oyuncağımı aldın mı” adını verdiklerini söyledi. Miting saat 13:00’de iki koldan yapılan yürüyüş ile başladı. Bir kol Özgür Çocuk Parkı’ndan diğer kol ise Forum AVM önünden yürüyüşe başladı. Ellerinde pankartlar, müzik enstrümanları ile  yürüyen nükleer karşıtları nükleer karşıtı sloganlar atarak Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde buluştular. Yürüyüş sırasında çevre halktan da yürüyüşe destek verildi. Miting alanında Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Filiz Besim, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Özden Şener, CHP Milletvekilli Dr. Aytuğ Atıcı, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Sinop NKP dönem sözcüsü Zeki Karataş, İstanbul NKP Yürütme Kurulu adına Kazım Özgenç ve Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu Ata Ese konuşma yaptı.

Miting alanında içerisine oyuncak atılan anıt
Miting alanında içerisine oyuncak atılan anıt

Mersin NKP Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan yaptığı konuşmada: “Bizler kadın ve doğa katliamlarının olmadığı bir dünyayı yaratmak için çabalıyoruz. Akkuyu’da 40 yıla yakındır süren nükleer karşıtı mücadelenin başarısı sayesinde nükleer santral yapılmadı, bundan sonra da yapılmayacak. Bugün Çernobil’de ve Fukuşima’da kaza anında yanlarına oyuncaklarını almaya fırsat bulamadan evlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar anısına yapacağımız bu anıta elimdeki iş makinası oyuncağını atıyorum. Ormanlarımızın, tarım arazilerimizde iş makinaları görmek istemiyoruz. Derelerimizin, ormanlarımızın, toprağımızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Filiz Besim ise; “Kıbrıs Akkuyu’ya 90 km mesafede, yani Mersin’den daha yakın. Santral planlanırken herhangi bir kaza anında en çok etkilenecek yerlerden birisi Kıbrıs olacakken bizim görüşlerimiz alınmadı. Bugün bu mitingle eş zamanlı Lefkoşa’da da nükleer santrallara karşı bir yürüyüş yapılıyor onlar da denize oyuncak bırakıyorlar” diyerek Akdeniz’de nükleer santrale karşı sergilenen ortak duruşu ifade etti.

Prof.Dr. Özden Şener de; “Nükleer santrallar sadece kaza sırasında değil normal çalışma koşullarında da hastalıklara yol açar. Santralların yakın çevresinde yaşayan çocuklarda kan kanserleri ve çocukluk çağı kanserleri artıyor. Pek çok halk sağlığı sorununa yo laçan bu santralların yapımından vazgeçilmesi gerekir” diyerek olayın sağlık boyutuna değindi.

Tüm konuşmaların ardından yapılan camla çevrili demir kaide içerisine tüm katılımcılar yanlarında getirdikleri oyuncakları attı. Bu oyuncak anıt daha sonra Özgür Çocuk Parkı’na dikilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.