Obama Asya Gezisinde Çin’i Atladı

480318157z
Japon Başbakanı Shinzo Abe ve A.B.D. Başkanı Barrack Obama 2014 Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin açılış konuşmalarında beraberken ( Yves Herman / Getty Images)

Başkan Obama Salı günü Asya’ya doğru bir hafta sürecek olan yolculuğuna başlamak için Japonya’ya gitti. Japonya’da bir  devlet ziyareti gerçekleştirmesinin ardından, Güeny Kore’de A.B.D. hizmet üyelerine hitap edecek olan Obama daha sonra Malezya’da bir belediye sarayında soruları cevaplayacak ve Filipinler’de elektronik eşyalara bakacak.

Gezi, bütün bu ülkelerdeki liderler ile bire bir görüşmeleri de içerecek. Fakat Başkan Obama, son zamanlarda deniz sahası konularında aşırı anlaşmazlıklar yaratan ve bu yüzden düğer bütün ülkeleri kendisi hakkında tekrar düşünmeye iten Çin’i ziyaret etmeyecek.

Çin Komünist Partisi, Malezya ve Filipinler ile direk olarak yan yana oldukları Güney Çin Denizi’nin büyük bir bölümünün kendilerine ait olduğunu söyledi. Çin otoriteleri Japonya ile de Doğu Çin Denizi’nde bulunan bir grup adacığın ve çıkıntıların kimin kontrolünde olması gerektiği ile de ciddi bir anlaşmazlık içerisinde.

Washington’daki Stratejik ve Bağımsız Çalışma Merkezi’nde politik analist olarak örev yapan Matthew P. Goodman durum ile ilgili olarak; “Sanırım başkan bize A.B.D.’nin Asya-Pasifik topluluğunun devamlı bir parçası olduğunu ve orada hem politik hem güvenlik hem de ekonomik seviyelerde bulunduğunu göstermeye çalışıyor” yorumunda bulundu.

Önemli bir özgür ticaret anlaşması olan ve 12 ülke arasında dünya ticaretinin neredeyse %40’ını kapsayan Trans-Pasifik Ortaklığı konusu da Başkan Obama’nın gündeminin üst sıralarında. Bölgede Çin’in artan iddiacılığı bağlamında analizciler Amerika’nın önümüzdeki yıllarda Asya Pasifik üzerindeki etkisini arttıracak olan şeyin yumuşak güçten gelen anlaşmalar sonucunda olacağı görüşünde.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.