Öğretmenin Olmadığı bir Eğitim Sistemi…

Ataması yapılmayan öğretmenler sorunlarını basınla paylaştı

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarına ilişkin parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

350 bin öğretmenin atama beklediğini, 32 öğretmenin intihar ettiğini belirten Özkoç şunları söyledi:

“Türkiye’de tam bir komedi yaşanıyor. Eğitim konusunda mücadele eden muhalefetin görevlerini yapması engelleniyor. Atamalar ile ilgili kanun teklifi veriyoruz, AKP tarafından reddediliyor. Mağdurlar ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ demezlerse, muhalefete destek vermezlerse bir diktatör Türkiye’de karar almaya devam eder. Başbakanın ‘Bakanıma söyledim yasa çıksın’ anlayışının demokrasilerde yeri yoktur. Cumhuriyet olmaktan çıkarılmış bir Türkiye’de Başbakan ne derse o yapılıyor. Ezilenler yok edilenler mücadele etmeliler.”

Toplantı sonrası ataması yapılmayan öğretmenler de söz aldı. 3 yıldır atama beklediğini ifade eden Derya Boğa, “Bugün hükümet bizim varlığımızdan yakınmaktadır. 32 arkadaşımızın intiharıyla kana bulanmış bir mesleğin vicdani yükümlülüğü altında ezilmek istemiyoruz. Hükümet, ataması yapılmayan öğretmenler üzerinden kendi eğitim politikasının sınavını veriyor. Fakat bedelini ödemeye biz öğretmenleri mahkum ediyor” dedi.

“Milli Eğitim Bakanı tarafından ‘gereksiz’ olarak nitelendirilmiş bir öğretmenim” diyen Murat Özbey ise, “Öğretmenlerden yoksun bir eğitim sistemi başarısızlığa mahkumdur” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.