On Binlerce Hintli Hac İçin Malezya’da

On binlerce Hindu, hac ibadetlerini yapmak ve Thaipusam Bayramı’nı kutlamak için Asya’nın Müslüman ülkelerinden biri olan Malezya’ya akın etti. Her sene kutlanan dini bayramda, Malezya’da bulunan Batu Caves tapınağı ziyaret ediliyor. Batu Caves tapınağının Hindulara göre bu kadar önemli olmasının sebebi, Hinduizm’in en önemli tanrılarından birisi olarak görüle Lord Murugu’nun en büyük heykelini barındırması olarak belirtiliyor.
Hindistan dışında Hinduların en önemli tapınağı olan Batu Caves’e ulaşmak için Hinduizm’e mensup insanların 272 basamaklı merdiveni tırmanması gerekiyor. Binlerce insanın izlediği kutlamalarda, tanrılarına ait olduğu düşündükleri sembolik eşyaları, vücutlarına saplayan bazı insanlar, kahraman gibi karşılanıyor. Aralarında hayvanların da olduğu, yüzlerce tanrıya sahip olan Hinduların, tanrılarına benzemek için onlar gibi giyinmeleri ve onlar gibi ses çıkarmaları da kutlamalarda dikkat çekiyor.
Kutlamalara Malezya Başbakanı Datuk Seri Najib Tun Razak katılırken, burada yaptığı konuşmada, “Farklı etniklerin ve inançların birbirlerine saygı duyduğu Malezya istiyoruz.” diyerek birlik mesajı verdi.
Bayrama başka ülkelerde yaşayan binlerce Hindu’nun katıldığı gözlemlenirken, Avrupa’dan gelen turistler yoğun ilgi gösteriyor. Batu Caves tapınağındaki tören, dağıtılan bedava yemekler ve meyvelerle sona erdi.
Müslüman ülke olan Malezya’da başlıca Malay, Çinli ve Hintli olmak üzere 3 ayrı ırk bulunuyor. Ülkede camilerle birlikte tapınaklar da görmek mümkün. Birbirlerinin dinlerine saygı çerçevesinde yaşayan insanlar, diğer ülkelere de barış mesajları vererek örnek oluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.