Opera Afişleri Süreyya Operası’nda Sergileniyor

Opera Afişleri Sergisi

Süreyya Operası’nda 17 Mart -21 Nisan tarihleri arasında açılacak Opera Afişleri Sergisi ile 1941-2011 tarihleri arasında Türkiye de oynanan opera eserlerinin afişleri ilk kez sergileniyor.

Kadıköy Belediyesi’nin bir eğitim ve kültür hizmeti olarak ilk kez açacağı Opera Afişleri Sergisi’ni Süreyya Operası Genel Sanat Yönetmeni Murat Katoğlu ile Aslı Ayhan ve Gizem Tüzün tasarlayıp hazırlamış.

1941 yılında ilk temsilini veren Türk Opera Topluluğunun 70 yıllık repertuvarını ilk kez bir araya getirerek, gün yüzüne çıkartacak olan sergi, İstanbul’da sergilendikten sonra başka şehirleri de dolaşacak.

Sergi, 1941 yılından başlayarak kronolojik sırayla önce Ankara’da Devlet Konservatuarı, 1960’dan itibaren İstanbul Şehir Operası, 1982’den başlayarak İzmir Devlet Operası ve sonra Mersin, Antalya, Samsun operalarının afişlerini de ilk kez bir araya getiriyor.

Bu sergi ülkemizde sahnelenmiş operaların afişlerini topluca gösteren ilk sergi. Afişler büyük emeklerle sahnelenen opera temsillerinin kalıcı bir unsuru. Her afiş aynı zamanda operanın sahnelendiği dönemin, yılların ve sahneleme anlayışının bir belgesi. Bu sebeple, farklı tarihlerde canlandırılan aynı opera eserlerinin afişleri, değişik anlatımları yansıtmak amacıyla izleyiciye sunulmuş. Başka başka sahneleme yorumları ve devrin zevki elbet afişlere yansıyor. Sergide Bale temsillerine ait afişler de var. Ne var ki opera afişleri ağırlıklı olduğu için ve bale sahnelenmeleri ancak 1960’larda başlayabildiğinden opera afişleri ismi tercih edilmiş.

Bu Özel serginin açılış törenine ev sahipliğini ise Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk yapacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.