Ortadoğu’da 26 Milyonun Üzerinde Şeker Hastası Var

Resim: Getty Images

DUBAİ– Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki diyabetik hasta sayısının 26.6 milyon ulaştığı ve acil tedbir alınmadığı takdirde bu rakamın önümüzdeki 20 yıl içinde ikiye katlanabileceği bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı, şeker hastalığının bölge ülkelerinin sağlığı için en büyük tehditlerden birisi haline geldiğini söyledi. Bakanlık, ‘Şeker hastalığının erkek, kadın ve çocukların hayatını etkilediğini ve tahminlere göre hasta sayısının 2030’a kadar 51.7 milyona çıkacağını’ kaydetti.

Bakanlık ayrıca hemen tedbir alınmadığı takdirde hasta sayısının artmasının sağlık sistemleri, hükümetler ve ekonomi üzerinde ciddi etki yapacağı’ uyarısında bulundu.

İstatistiklere göre Birleşik Arap Emirlikleri, nüfusa kıyasla en çok hasta bulunan ülkeler arasında sayılıyor. Yerel ve bölgesel seviyede yeni ve gelişen metotlarla ilgili bilgi paylaşımı, şeker hastalığına hükümetlerin sağlık politikalarında daha fazla önem verilmesi ve hastalığın erken safhalarda teşhisi için uzmanların eğitimi gibi konuların tartışılacağı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Diyabet Liderlik Forumu 12-13 Aralık tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.