Oş’ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Photo by Jemal Countess/Getty Images

Oş Acil Durum Değerlendirme Merkezi Başkanı Baktıbek Alımbekov, Oş’taki

sokağa çıkma yasağının bugün itibariyle kaldırıldığını söyledi. Yasağın Oş merkezle birlikte daha önce sokağa çıkma yasağının uygulandığı Özgen, Karasu ve Araban ilçelerini de kapsadığı belirtildi.

En son 22 Haziran’da kentteki sokağa çıkma yasağı üç saat kısaltılmıştı. Kentte akşam 21:00 ile sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu.

Dün Oş’ta sokağa çıkma yasağını ihlal eden bir bayan açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

KENTTE DURUM SAKİN

Bu arada Cihan muhabirinin telefonla ulaştığı bazı kent sakinleri yarın yapılacak anayasa değişikliği referandumu öncesinde kentte durumun sakin olduğunu, az da iş yerleri ve dükkânların açık olduğunu söyledi. Aynı kişiler kentin belirli güvenlik kontrol noktalarının ise varlığını sürdürdüğünü aktardı.

Diğer yandan binlerce insanın evini terketmesi veya yağmalanması, kaybettikleri yakınlarının acısıyla kıvrandığı bölgede referanduma katılımın düşük olması bekleniyor.

ÖLÜ SAYISI 275’İ BULDU

Öte yandan Kırgızistan’ın güneyindeki etnik çatışmalarda ölenlerin sayısı bugün sabah itibariyle 275’e ulaştı. Son dönemdeki ölü sayısındaki artışın bulunan cesetlerin kayda geçirilmesi ve durumu ağır yaralıların hayatını kaybetmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Ölü sayısıyla ilgili rakam en son 264 olarak açıklanmıştı.

Bölgede ölü sayısı artarken Oş ve Celalabat’taki hastanelerde bin dolayında hastanın tedavisine ise devam ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.