Özbekistan’da 10 Milyon Çocuk Aşılanacak

TAŞKENT– Özbekistan’da 10 milyon çocuk, çocuk felci hastalığına karşı aşılanacak. Özbekistan hükümeti çocuk felcine karşı dördüncü aşı kampanyasını başlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’in de destek verdiği aşı kampanyasına bugün start verildi.

25-30 Ekim günleri arasında sürdürülecek aşı kampanyası çerçevesinde 0-15 yaş aralığında 10 milyon çocuğun aşılanması bekleniyor. Kampanya kapsamında onlarca doktor ve hemşire görevlendirildi.

Özbekistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Saidmurad Saidaliyev, kampanya öncesinde Sağlık Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Saidaliyev, komşu bazı Orta Asya ülkelerinde çocuk felci hastalığının ortaya çıkması üzerine, ciddi önlemler aldıklarını belirtti. Özbek yetkili, ülkesinde çocuk felci hastası vaakalarına rastlanılmadığını söyledi.

Bu yıl dördüncüsü yapılan damlama usulü aşı kampanyası kapsamında ülkeye 11 milyon doz aşı getirildiğini dile getiren Saidaliyev, yeni kampanya çerçevesinde toplam 10 milyon dolayında çocuğun aşılanacağını belirtti. Aşı kampanyasına start verilmesi amacıyla yapılan basın toplantısında DSÖ ve UNICEF)’in Taşkent temsilciliği ilgilileri de hazır bulundu.

Kampanyaya daha sonra Taşkent 23 Nolu Aile Polikliniği’nde yapılan törenle start verildi.

Kent sakinleri kampanyaya büyük ilgi gösterdi. Haberi alan aileler, çocuklarını alarak aşılamanın yapıldığı noktalara akın etti. Ücretsiz yapılan kampanyada bu sefer 0 ile 15 aralığındaki çocuklar aşılanıyor. Daha önceki kampanyalarda ise 0-5 yaş aralığındaki çocuklar aşılanmıştı.

Hastalığın daha çok 0-5 aralığında etkili olduğunu dile getiren uzmanlar, bazen daha yukarı yaşlardakilerde de görüldüğüne dikkat çektiler.

Kent sakinlerinden Hurşide “Çocuklarımızın sağlığı için buradayız. Kışın yaklaştığı bir sırada olası hastalıklara karşı çocuklarımızı aşılıyoruz.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.