Çin’de 12 Yıldır Süren Meditasyon Yasağına Tepki

Falun Dafa Derneği kurucusu Cansın Goldring Hürriyet muhabiri ile görüşürken. Fot:The Epoch Times / Çiğdem Köklü

Hürriyet gazetesi muhabirlerinden Oğuz Demir’in Hürriyet gazetesi Ankara ekinde yayınlanan  haberine göre  dünyada 80 ülkede 300 milyonu aşkın insanın uyguladığı meditasyon sistemi Falun Dafa Türkiye’ de de  ilgi görüyor.

Demir haberinde Falun Dafa’nın Çin’de yasaklanıp, uygulayanlara da baskı yapılmasının tepki gördüğünü; tarikat – siyaset – para amaçlı olmayan sistemin sadece insan sağlığı için yapıldığını belirtmiştir.

Ayrıca Türkiye Falun Dafa Derneği yetkililerinin Epoch Times muhabirine yaptığı açıklamada; Türkiye Falun Dafa Derneği’nin  Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan baskının durdurulması amacıyla yaptıkları imza kampanyalarının durdurulması için, Çin Büyükelçiliği’nin T.C. Dışişleri Bakanlığına baskı yaptığını düşündüklerini belirtmiştir.

Türkiye Falun Dafa Derneği kurucusu Cansın Goldring Epoch Times muhabirine yaptığı açıklamada ise, konuyla ilgili olarak  Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle sağlıklı bir görüşme  yapamadıklarını, Dış İşleri Bakanlığından Türkiye’deki insanları bilinçlendirmek için broşür dağıtma ve imza kampanyası düzenlenmesine izin verilmeyeceği yönünde görüş bildirildiğini belirtmiştir.

Dernek yetkilileri geçen yıl dünyanın sayılı dans grupları arasında bulunan “Shen Yun Gösteri Sanatları” grubunu  Türkiye’ye getirdiklerini ve bu süreçte de İstanbul’da bulunan  Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun engellemeleriyle karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Fakat tüm engellere rağmen gösteri başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Hürriyet Gazetesinin Haberi için tıklayınız

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.