Pakistan’da Bombalı Saldırı: 50 Ölü

PEŞAVER– Pakistan’ın kuzey batısında aşiret toplantısını hedef alan bombalı saldırılarda 50 kişinin öldüğü bildirildi. Polis kıyafetleri giyen iki intihar bombacısının, Taliban’a karşı milis gücü kurmayı tartışan aşiret toplantısını vurduğu bildirildi.

Bombalı saldırı Pakistan’ın kuzey batısında Mohmand aşiret bölgesindeki ana yönetim kompleksinde meydana geldi. Saldırı da 50 kişi ölürken, hükümetin Taliban’a karşı silahlı mücadele etmeyi teşvik ettiği aşiretlere karşı yapılan en son darbe oldu. Patlamada 100’e yakın kişi yaralanırken, çoğunun durumunun ağır olduğu ifade ediliyor. Yetkililer, saldırganların yeleklerini mermi ile doldurduğu için patlamanın bilançosunun yüksek olduğunu kaydediyor.

Saldırganların iki kişi olduğu ve aşiret polisi elbiseleri giyerek kompleksin içine sızdığı bildirildi. Güvenlik güçlerinin saldırganlardan birini kapıda vurmasına rağmen, bombayı patlatabildiği belirtildi.

Ölen ve yaralılar arasında aşiret liderleri, polis, siyasiler ve çok sayıda sivil var. Ölenlerden ikisinin toplantıyı takip eden yerel gazeteci olduğu aktarıldı.

Pakistan ordusu Mohmand bölgesinde Taliban ve El Kaide’ye yönelik operasyonlar düzenlese de, başarılı olamamıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.