Pakistan’daki Bombalamada Ölü Sayısı 70’e Ulaştı

İHA
İHA

LAHOR, Pakistan— Doğu Pakistan’ın Lahor kentinde Paskalya Bayramı için toplanan Hristiyanları hedefleyen ağır bombalı saldırı sonucu ölenlerin sayısı 70’e ulaşınca ülkede üç günlük yas ilan edildi.

Bunun yanında, başkent İslamabad’da, patlamanın ikinci günüde, Pazar gününden beri protesto yapan radikaller parlamentoya ve şehir merkezindeki diğer ana binalara doğru harekete geçince ayaklanmalar çıktı. Göstericiler, otoritelerin İslami yasayı veya şeriatı uygulamalarını talep ederek, arabaları yaktı.  Ordu yine isyancıları bastırmak için seferber oldu.

İslam Devleti tarafından açık bir şekilde desteklenen ve Taliban’dan kopan bir grup tarafından üstlenilen bombalama olayı, Pazar günü, bayramı kutlayan ailelerle dolu bir lunaparkta meydana geldi.  Pek çok kadın ve çocuk hayatını kaybetti ve en az 300 kişi de yaralandı.

Saldırı, hem Pakistan’da azınlıklara karşı dikkatsiz tavrı açığa çıkarırken hem de ordunun radikal İslamcıların uzak kırsal bölgelerde saklandıkları yerleri ve güvenli sığınıklarını hedef alan  aylarca süren operasyonlarına rağmen hala militanların geniş çaplı terör eylemleri gerçekleştirebildiklerini ortaya koydu.

Taliban’dan kopan Cemaat-ül Ahrar grubunun sözcüsü Ahsanullah Ahsan, AP’ye intihar bombacısının Pazar günü direk olarak Paskalyayı kutlayan Hristiyan cemaatini hedeflediğini söyledi. Ahsan saldırının aynı zamanda ordunun kırsal bölgelerde yaptığı operasyonu da protesto amaçlı gerçekleştirildiğini söyledi.

Aynı militan grup geçen sene Lahor’da bir Hristiyan kilisesinde meydana gelen ikiz patlamanın sorumluluğunu üstlenmişti.

 

Bombalama başlıca olarak Hristiyanları hedeflese de,  pazar günü Lahor’da ölenlerin çoğunluğu Müslümanlardı. Lahor Polis Şefi Muhammed İkbal’e göre ölenlerin 14’ü Hristiyan olarak teşhis edildi. İkbal, ölenlerin 12’sinin cesetlerinin henüz teşhis edilmediğini söyledi.

Protestocular İslamabad’a girerek polis memuru Mümtaz Kadri’nin şubat ayında asılmasını protesto etti.  Kadri,  dine küfür eden bir kadını koruyan Vali Salman Tasir’in 2011 yılında öldürülmesinden hüküm giymişti. Tasir aynı zamanda Pakistan’daki katı küfür yasalarını eleştirip onlara karşı kampanya yürütüyordu.

 

Protestocular parlamentoya giden bir bulvara çıkınca, grup kontrolden çıktı ve Kadri destekçileri camları kırarak otobüs duraklarına zarar verdi. Polis göz yaşartıcı gaz kullandı ama Pazar günü kalabalığı bastıramadı.

Son haftalarda, Pakistan’ın İslami partileri, Başbakan Nevaz Şerif’in batıya dönen yönünü protesto etmek için geniş çaplı tehditkar gösteriler düzenliyorlar. Partiler aynı zamanda Pencab eyaletindeki kadınlara karşı şiddeti yasadışı kabul eden yasa tasarısını kınadılar. Şerif bu ay ülkenin azınlıkları tarafından kutlanan bayramların tanınacağını söyledi ve Hindu Holi festivalini ve Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı kabul etti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.