Papandreu, Ege adasında AB ve IMF yardımına “evet” dedi

ATİNAYunanistan, iflâsa sürüklenmekten kurtulmak için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından oluşturulan mali yardım mekanizmasını kullanmak istediğini resmen bildirdi. Atina, IMF yardımını kullanan ilk Euro Bölgesi ülkesi olacak.
Başbakan Yorgo Papandreu, Ege adalarından İstanköy’de bugün öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada, “AB’li ortaklarımızla oluşturduğumuz destek mekanizmasının kullanılmasını resmen isteyeceğiz.” dedi. Papandreu, “Bunun ulusal ve acil bir zorunluluk” olduğunu da vurguladı.
Maliye Bakanı Yorgos Papakonstantinu’ya gerekli girişimlerde bulunması için talimat verdiğini açıklayan Papandreu, “Destek mekanizmasının işletilmesini resmen istememiz, ulusal bir zorunluluktu” saptamasında bulundu. “AB’nin Yunanistan için açıkladığı mali destek kararının piyasalardan düşük faizle borçlanmaya yeterli olacağını düşündüklerini” anlatan Papandreu, “Piyasalar buna ya AB’ye inanmadıklarından ya da kâr peşinde koşmak istedikleri için karşılık vermediler.” dedi.
Ülkenin içinde bulunduğu kötü durumu değiştirmek ve negatif havayı tersine döndürmek için çok zor bir işe koyulduklarını söyleyen Papandreu, “çoğu defa acıtan zor önlemler aldıklarını; ancak güvenirliği sağladıklarını” belirtti.
“Buna rağmen piyasaların sadece Yunan halkının fedakârlığını değil ekonominin normal gidişini de tehdit ettiğini” ifade eden Papandreu, “Şimdi piyasaların bize vermedikleri zamanı, karar doğrultusunda AB’nin verme zamanı geldi.” diye konuştu.
“Ortaklarının acilen ve kararlı şekilde Yunanistan’ı bir sonraki limana taşımak için bu desteğe katılacaklarını” söyleyen Papandreu, “Bu gemimizi daha güçlü ve güvenilir malzemeyle tekrar inşa etmemize imkân verecek.” görüşünü dile getirdi.
Önlerinde zor bir süreç ve yolculuk bulunduğunu kaydeden Papandreu, “daha güvenli, daha emin, daha adil ve daha mutlu yarınlara ulaşmak için kolektif bilinç ve ortak bir dayanışma içerisinde bulunmaları gerektiğinin” altını çizdi.
Yunan Başbakan Papandreu, “Nihayi hedefimiz, Yunanistan’ı izleme ve vesayetten kurtararak bağımsızlığa kavuşturmaktır.” ifadelerini kullandı. Zorlukları aşacaklarına inandığını belirten Papandreu, Yunan halkına da mesaj gönderdi: “Yeter ki biz Yunanlar, gücümüze, değerlerimize, kendimize inanalım.”
Diğer yandan ülkenin içerisinde bulunduğu ağır ekonomik krizden önceki Yeni Demokrasi hükümetini sorumlu tutan Papandreu, dün açıklanan yüzde 13,6’lık 2009 yılı bütçe açığının herkese kabul edilemez hataları hatırlattığını söyledi. Cinayete varan tercihleri, uçurumdan aşağı giden problemleri önceki hükümetten miras aldıklarını savunan Papandreu, “Bugünkü hükümet ve Yunan halkı, batmaya hazır bir gemi miras aldı.” şeklinde konuştu.
Papandreu’nun yaklaşık 3 sayfalık açıklamasında IMF’den hiç bahsetmemesi dikkat çekti. Papandreu, görevi devraldıktan sonra ekonomik krize ilişkin yaptığı ilk açıklamalardan birinde, “IMF’ye gidilmesinin ülkenin egemenliğini devretmek anlamına geleceğini” söylemişti. Bugün İstanköy ve Rodos adalarına iki günlük bir geziye çıkan Papandreu, AB ve IMF yardım önerisini kullanmak istediklerini İstanköy’de deniz manzaralı bir ortamda açıkladı. Açıklama, Yunan televizyonlarından canlı verild

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.