Papandreu Sonuçtan Memnun: Erken Genel Seçim Yok

Resim: Getty Images/LOUISA GOULIAMAKI

ATİNA– Yunanistan’daki yerel seçimlerin birinci tur sonuçlarının belirlenmesinin ardından açıklama yapan Başbakan Yorgo Papandreu, “Erken genel seçimlere hayır” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın, sayılan oyların yüzde 10’unu açıklamasından sonra Yunan halkına seslenen Papandreu, erken genel seçim ihtimaline son verdiğini duyurdu. Papandreu, “Halk değişim için bir yıl önce bizi iktidara getirdi. Bugün bir kez daha bu değişimi istediğini onayladı. Yarından itibaren ortak hedefimiz doğrultusunda işimize devam ediyoruz” diye konuştu.

Ülke için çok zor bir dönemde başbakan olduğunu söyleyen Papandreu, “Yaptığımız çaba sadece benim ve hükümetimin değil, hepimizin. Herkes hayatından ve refahından fedekarlık yapmak zorunda kaldı. Ülke olarak hayatiyetimizi sürdürmek için. Bu zor çaba daha iyi şartlar ve yükümlülüklerde devam edecek. Daha iyi, adil bir ülke ve yaşabilir bir ekonomi için” şeklinde konuştu.

Yerel seçimlerin ilk turunda iktidardaki PASOK, ciddi oy kaybına rağmen en çok oyu toplayan parti olmayı başardı. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı yüzde 10’luk sayım sonucuna göre ilk turda 13 bölge valisinden hiçbiri yüzde 50 artı biri bulamadığı için seçilmeyi başaramıyor. Şimdiye kadar açıklanan oy sayımına göre PASOK’un desteklediği 8 bölge valisi ilk sırayı alırken geri kalan 5 bölge valiliğinde ise ana muhalefet Yeni Demokrasi önde gidiyor. Bunlardan 3 bölge valiliğinde başa baş bir çekişme yaşanıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde sıralamada değişiklik ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor.

Atina ve Selanik belediye başkanlığı yarışında ise ana muhalefet Yeni Demokrasi adayları ilk sırayı garantiledi. Yarış ikinci turda devam edecek. Yerel seçimlerin ilk turunda yüzde 50 artı biri bulamayan adaylardan en çok oyu alan iki aday ikinci turda yarışacak.

Bu arada ilk sonuçlar, Yunan halkının yaklaşık yüzde 50’sinin sandık başına gitmediğini gösterdi. Siyasi analistler, bunun hem PASOK hükümetinin aldığı kemer sıkma tedbirlerine hem de ekonomik krizi engellemekte başarısız olan siyasi sistemin tamamına verilmiş bir tepki olduğunda birleşti. PASOK hükümeti, “Sandık başına gitmeyen halkın seçimlerde en büyük mesajı verdiği” yorumunda bulundu. Yerel seçimlerde 2. tur 14 Kasım’da yapılacak. Sayım sonuçlarının yarın netleşmesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.