Para En İyi Nasıl Değerlendirilir

Uzmanlara göre parayı en iyi kullanmanın birkaç yolu;

SIK SIK KREDİ BAŞVURUSUNDA BULUNMAYIN

Uzmanlara göre, bankalara sık kredi başvurusunda bulunmak hem kredi notunuzu, hem de kredi alma ihtimalinizi düşürüyor. Tüm kredi kartı borçlarınızı bitirip hesaplarınızı kapatmak ileride yapacağınız kart ve kredi başvuruları için faydalı bir davranıştır. Ancak hepsini değil. Fazla kredi kartlarınızdan kurtulun ve size getirdiği sorumluluklardan da kurtulun. Ancak tüm hesaplarınızı kapatmayın ki, bankaların sizi değerlendirebileceği bir kaynak olsun.

ATM KULLANMAK İYİ DEĞİL

Ekonomistlere göre ATM kullanmak iyi değil, çünkü birileri kartınızı kopyalayabilir, hesabınıza ulaşabilir. Ancak, her zamankinden farklı olarak, kişinin işlemlerini yaparken sıradışı bir durum hissetmesi durumunda ATM’nin kullanılmaması daha uygun görülüyor. Bu durumda banka ile iletişim kurmak çok önemli banka ile telefonla irtibata geçip durumu bildirmesi, hesabınızı bloke etmesi ve bankanın talimatlarına göre hareket etmesi mağdurun sorununu çözecektir.

NAKİT PARA KULLANMAK ,MASRAFLARI DÜŞÜRÜYOR

Ekonomi uzmanlarına göre kredi kartındansa, nakit para kullanmak, masrafları düşürüyor. Kişi, nakit ile alışveriş yaparken  nakit paranın ne kadar harcandığını daha net görebiliyor ve buna göre davranabiliyorsa karlı duruma geçiyor.

KREDİ KARTLARI ,BÜGÜN ALDIĞINIZ BİRŞEYİ 40 GÜN SANRA  ÖDEME İMKANI SUNUYOR

Uzmanlar, harcamaların üzerinde düşünmeye ve bütçe yapmaya başladıktan, doğru satınalma kararları vermeye başladıktan sonra nakit ya da kredi kartının fark etmediği kanaatinde. Üstelik kredi kartları, bugün aldığınız bir şeyi 40 gün sonra ödeme imkanı sunuyor. Yani 40 günlük faizsiz para veriyor. Ekonomistlere göre bu durumda kişi parasını riske atmamış olur ve nakit para elinde kalmış olur.

PARANIZI YASTIK ALTI YAPMAYIN

Uzmanlara göre borsada hisse senetleri düşükken alın, yüksekken satın ve kazanın. Ancak ekonomistler burada da zamanlamanın önemine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre bu zamanlamayı öngörebilmek bu işte yeni iseniz çok kolay değil. Gerçek bir profesyonel olmadan ya da danışmanlık almadan bu tür bir karar kazançtan ziyade sizi zora sokabilir.

ALIŞVERİŞLERİNİZİ  E-TİCARET SİTELERİNİ VE ÖZEL ALIŞVERİŞ KULÜPLERİNİ İNCELMEDEN YAPMAYIN

Vatandaşların en çok önem verdiği bir diğer konu indirim sezonları. Alışverişte çok özel indirimler söz konusu değilse, e-ticaret sitelerini ve özel alışveriş klüplerinin incelenmesi ekonomistlere göre daha karlı. Çünkü alacağınız ürünü internetten daha ucuza bulabilirsiniz.

ÇOK PARANIZ YOKSA SEYAHAT ETMEYİ DÜŞÜNMEYİN

Bankada çok paranız yoksa seyahat etmeyi düşünmeyin. Ancak, çok hesaplı ve makul seyahatler düzenleyebilirsiniz. Bu keyiften kendinizi mahrum etmeyin, bütçe yapın ve uyun.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.