Pekin’in Yeni Enfeksiyon Olmadığı ile İlgili İddiası Gerçek ile Çelişiyor

Çin’in Wuhan şehrindeki Wuhan Birlik Hastanesi’ni ve önündeki kuyruğu gösteren videodan alınmış ekran görüntüsü

19 Mart’ta Çin’in ulusal sağlık komisyonu, virüs salgını başladığından bu yana ilk kez tüm ülkede yeni bir enfeksiyon olmadığını iddia etti.

Ancak Çin vatandaşları anlattığı gerçek bundan daha farklı.

Salgının çıkış yeri olan Wuhan’da, sakinler hastanelerde uzun sıralara tanık olurken, hastalar için daha fazla tesis kurulduğu bildirildi.

Bu arada, internet kullanıcıları Çin rejiminin anlatılarına güvenmediklerini söylediler.

Yaygın olarak yeni koronavirüs olarak bilinen ÇKP virüsü, ilk olarak Aralık 2019’da Wuhan’da ortaya çıktı.

Epoch Times, yeni koronavirüsü ÇKP virüsü olarak adlandırıyor çünkü Çin Komünist Partisinin olayları örtbas etmesi ve yanlış şekilde ele alması, virüsün Çin’e yayılmasına ve küresel bir salgına yol açmış durumda.

Hastaneler

19 Mart’ta sosyal medyaya gönderilen bir videoda, Çinli bir vatandaş COVID-19’u tedavi etmek için belirlenen 46 tesisten biri olan Wuhan Birlik Hastanesi’ni ve önündeki kuyruğu gösteriyor. Bu kişi videoda, “Bak bak! İnsanlar Wuhan Birlik Hastanesindeki ateş kliniğinin önünde sıraya giriyorlar.” diyor. Epoch Times, görüntülerin hastanede çekildiğini doğruladı.

Videoda sırada bekleyen 30’dan fazla insan, önlerindeki kişiden güvenli bir mesafede duruyor. Koruyucu bir takım elbise giymiş ve N95 maskesi takan bir hastane güvenlik görevlisi ise yakınlarda konuşlanmış, bekliyor.

Sırada bekleyen kişilerin bazıları – pek çok insanın ilk salgın sırasında kendilerini virüse karşı korumaya çalışırken giydikleri- cerrahi önlükler veya plastik yağmurluklar giymiş ve maskeler takıyor.

Bu sırada, Wuhan şehrinin yakınlardaki Huanggang şehrinde yaşayan ve rahatsızlığı sebeiyle hastaneye başvuran Bay Wu yardımn çağrısında bulundu. Huanggang veya Wuhan’daki hiçbir hastanenin hastalığını teşhis edemediğini, çünkü ziyaret ettiği tüm tesislerin virüs hastalarıyla dolu olduğunu söyledi.

Wu’nun kızı Epoch Times ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Wuhan’dan doktorları aradım. Babamın böbrek tümörü olabileceğinin çok olası olduğunu söylediler ama onu kabul edemediler. … Hastaneleri [virüs] hastalarla dolu. ”

Yeni Tesisler

19 Mart’ta bir inşaat işçisi, Wuhan banliyösünde bir stadyumda kurulan yeni bir geçici hastanenin videosunu paylaştı.

“Başka bir geceden sonra görevimiz neredeyse tamamlandı,” diyen kişi “Yakında yeni geçici bir hastane hizmete girecek” dedi.

Wuhan’da yaşayan Bayan Li, Epoch Times’a verdiği demeçte, yetkililerin yakın zamanda şehir etrafında aktarma istasyonları kurduklarını söyledi. Tipik olarak üniversitelerin içinde kurulan bu tesisler, teşhis edilen virüs hastalarını karantinada tutmak için kullanılıyor.

Bayan Li,  “14 geçici hastane kapatıldıktan sonra [10 Mart’ta] 300 aktarma istasyonu kurdular. İnanıyorum ki yeni bir geçici tesisi gibiler ”dedi.

Çinli lider Xi Jinping’in, salgının patlak vermesinden bu yana Wuhan’a ilk ziyaretiyle eş zamanlı olarak yetkililer, geçici saha hastanelerini kapattılar ve artık onlara ihtiyaç olmadığını söylediler.

Bayan Li ayrıca birçok insanın teşhis edilmediğini ve evde kendi kendilerini tecrit ettiğini ifade ederek,  “[Bildiğim kadarıyla] Jingan’daki, [Wuhan bölgesinin bir parçası] her yerleşim yeri virüs hastalarını enfekte etti. Hastalar evde kalmaya zorlanıyor” dedi.


Bir Wuhan sakini olan Bayan Zhang da salgının yetkililerin kabul ettiğinden çok daha şiddetli olduğuna inanıyor.

Bayan Zhang da 17 Mart’ta yaptığı telefon görüşmesinde düşüncelerini şöyle ifade etti, “Salgın kritik olmasa, [hükümet] işe dönmemize izin verirdi.  Hala tüm yollar kapalı ve işletmeler Wuhan’da üretime yeniden başladı”dedi.

Ocak ayının sonundan bu yana Wuhan kilit altında. Virüsün yayılmasını önlemek için işyerleri kapatıldı, toplu taşıma ve karayolu seyahati yasaklandı ve halka açık etkinlikler iptal edildi.

Son zamanlarda giriş sınavına girecek gençler  için lise ve ortaokulları yeniden açan Çin’in iki uzak bölgesindeki Sincan ve Guizhou eyaletlerinin yanı sıra, diğer il ve bölgelerdeki tüm okullar kapalı durumda.


Çin’in okulları, Ay Yeni Yılı tatilinden bu yana kapalı durumda. Sınıflar ise çevrimiçi olarak yapılıyor.

İnternet Kullanıcıları

Birçok internet kullanıcıları, yetkililerin salgının kontrol altına alındığı ile ilgili iddialarına şüpheyle yaklaşıyor.

Bir Çin internet duyuru sitesinde yayımlanan ve geniş çapta yayılan bir makale, sadece üç kriter karşılandığında salgının gerçekten bittiğini ifade ediyor.

Üç kriter şunlar: Çin’deki tüm okulların yeniden açılması; Kuzey Kore ve Rusya’nın sınırlarını Çin’e yeniden açması; ÇKP, Partinin yasama ve danışma organı için her yıl düzenledi Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nı Lianghui’yi (“İki Oturum”) düzenlemesi.

Bu yılki Lianghui’nin 3 Mart – 13 Mart tarihleri ​​arasında yapılması planlanmıştı.  24 Şubat’ta Parti, salgın nedeniyle erteleneceğini açıkladı.

Yazan: Nicole Hao, Epoch Times

Çeviri: G. Hakan Koçman, Epoch Times TR

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.