Polis Chongqing’deki Protesto Gösterilerine Engel Oldu

Chongqing’de onbinlerce kişinin katıldığı protesto ikinci günün sonunda polis tarafından bastırıldı (Molihua.org)

Bo Xilai’ın Kalesi Chongqing’de Protestolar Kanlı Bitti 

İki gün süren ve binlerce insanın katıldığı Chongqing’deki şiddetli protestolar sırasında polis ile çatışma yaşandı. Polis arabaları devrildi ve birkaç kişinin öldüğü belirtildi. Polisin müdahale etmesiyle, sokaklar temizlendi. Şu an, bu durumu tetikleyen olayın ne olduğu ve nasıl bu kadar hızlı büyüdüğü en çok sorulan soru.

Chongqing, Politbüro üyeliğinden atılan Bo Xilai’ın eski kalesi. Protestolar, Bo’nun görevinden alındığı gün ile aynı güne denk geldi.

10,000’den fazla protestocu geçen Salı günü Wansheng’de bir araya geldi. Protestolar Çarşamba günü de devam etti ancak Çarşamba akşamı bastırıldı.

Protestocuların araçlara vurarak ters çevirdiği bildirildi. İnternette yayınlanan video ve resimlerde de silahlı polislerin taşlandığı görüldü. Ayrıca internette polis copları ile dayak yemiş kanlar içerisinde kalan kadın ve erkeklerin resimleri de yayınlandı.

Protestoculardan Bay Yang, Epochtimes ile yaptığı görüşmede polisin genç ve yaşlılara şiddet uygulamasına kızan birçok insanın protestoya katıldığını söyledi.

Wansheng’de oturan Bay Fu ise Epochtimes ile yaptığı röportajda 10 Nisan Salı günü yaklaşık 1.000 silahlı polisin ve 40-50 polis aracının bölgeye geldiğini ve zaman zaman göz yaşartan gaz ile kalabalığı dağıtmaya çalıştıklarını bildirdi. “Ondan fazla kişiyi tutukladılar. Kalabalık dağıtıldı ancak protestocular sonra tekrar biraraya geldi” dedi.

Chongqing Şehri sözcüsünün bildirdiğine göre 12 polis aracı ters çevrildi ve 4 tanesi yakıldı.

Chongqing Çin Komünist Parti (ÇKP) Sekreteri Bo Xilai’ın rejimin iki önemli organı olan Politbüro ve Merkezi Komite’den kovulduğunun duyurulmasının ardından aynı gün protestolar başladı.

Protestocuların yaşadıkları semt Wansheng’in Qijiang ile birleştirilmesinden endişe duydukları bildirildi. Chongqing sakinlerinden Lia Tao Epochtimes ile yaptığı röportajda “Wansheng ekonomik olarak çok gelişmiş ve ayrıca kömür stokları da mevcut ancak Qijiang o kadar zengin değil. Bo Xilai döneminde iki bölge birleşince Wansheng sakinleri sağlık ve emeklilik sigortalarında düşüş yaşadı” dedi.

Çarşamba günü Rejim sözcüsü Xinhua, protestoların durduğunu açıkladı. Yerel Chongqing yetkilileri  protestoların yatıştırılması için sosyal faydaların artırıldığı “Sekiz Yeni Politika” adlı bir paket açıkladı.

Ancak protestonun zamanlaması, protestocular ile Bo’nun kovulması arasında bir bağlantı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Chongqing yetkililerin belirgin imtiyazlar vermesinin yanı sıra, şiddet taktikleri de protestocuların Perşembe günü tekrar bir araya gelmesine engel oldu.

Haberi hazırlayanlar: Tang Ming, Jing Hui, Gao Zitan, Qiao Qi, Ariel Tian

İngilizce Orjinal Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.