Polis Kızılay’da KESK Eylemine Müdahale Etti

 

Fotoğraf:Semra Şener

Ankara’da dün başlayan KESK eylemi bu gün polisin  müdahalesiyle sona erdi.

Eğitimde 4+4+4 sistemini protesto etmek amacıyla yurdun çeşitli yerlerinden Ankara’ya gelen KESK üyeleri  dün sabah başlayan eylemlerine bu gün de  devam etti. Dün geceyi Ankara’nın soğuk ve karlı havasına rağmen GMK bulvarında sabahlayarak geçiren  eylemciler ,sabaha kadar battaniyelerin altında ve zaman zaman da ateş yakarak ısınmaya çalıştılar.

Düne göre bu gün biraz daha kalabalık olan eylemde  ‘direne direne kazanacağız, AKP hesap verecek , yılgınlık yok , direniş var, baskılar bizi yıldıramaz’  gibi sloganlar attılar.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen KESK üyeleri TBMM önünde basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını belirttiler. Ancak emniyet güçleri bunu kabul etmedi. Gruptakilere destek olmak amacıyla alana gelen CHP ve BDP li milletvekilleri polis yetkilileri ile görüşerek grubun meclise kadar yürümelerine izin verilmesini istediler. Polis güvenlik açısından bu talebi kabul etmedi. Anonslarla eylemin bitirilmesini istedi. CHP Ankara milletvekili Levent GöK eylemin yasal ve demokratik bir hak olduğunu belirtti.

Eylemin bitirilmesi için uyarıda bulunan polis saat 14:00 te  grubun üstüne tazyikli su sıkmaya başladı. Ardından gazla yapılan müdahale sonucu  eylemciler dağılmak zorunda kaldı. Bir polis helikopteri sürekli olarak Kızılay meydanı üzerinde havadan gözlem yaptı. Ortalık savaş alanına döndü.  Ara sokaklara kaçan eylemcileri polis bir süre kovaladı. Atılan gaz ve tazyiklı su çevrede bulunan çok sayıda vatandaşı da etkiledi.
Bu arada BDP li milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’de müdahelenin ortasında kaldılar.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.