Polonya Savunma Bakanı uçak kazası raporundan sonra istifa etti

Eski Polonya Savunma Bakanı Bogdan Klich (John Thys/AFP/Getty Images)

Polonya Savunma bakanı Bogdan Klich, geçen sene meydana gelen uçak kazası ile ilgili resmi kaza raporunun açıklanmasından sonra istifa etti.

Geçen sene, 10 Nisan 2010’da Varşova’dan kalkan ve Rusya’ya inişe geçmek üzereyken düşen uçak sonucu aralarında Polonya Cumhurbaşkanı  Kaczynski ile eşi Maria’nın da bulunduğu 96 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede 10 Nisan’daki kazada olduğu gibi üst düzey hükümet yetkililerinin uçuşlarından ordu sorumlu olduğu için Savunma Bakanı rapordan sonra istifasını sundu.

Resmi kaza raporunun yayınlanmasından ve Polonya başbakanın kazaya “ Düşen askeri uçağın mürettebatının ciddi hataları olduğu ” sözünün raporda yer alması sonucu Savunma Bakanı Klich istifa etti.

Polonya Başbakanı  Donald Tusk “Savunma Bakanının istifasını kabul ediyorum ve kararını destekliyorum. Yaptığı işi takdir ediyorum” dedi.

Klich, raporda pilotun yeterliliğinin zayıf olmasının belirtilmesinden sonra istifasını verdi. Aynı zamanda Tusk’ın web sitesinde yayınlanan basın bildirisinde, “Klich’in istifasının meydana gelen uçak kazasından sorumlu olduğu anlamına gelmediği” belirtildi.

Tusk’ın, bakanın istifasını kabul etmesinin nedeni olarak ise geçen sene meydana gelen kazada pilotların iyi eğitilmemesi olduğu belirtiliyor.

Tusk, Savunma Bakanlığı görevini İç İşleri Bakan Yardımcısı Tomasz Siemoniak’a teklif edeceğini bildirdi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.