Putin 8 Haziran’da Türkiye’ye gidiyor

MOSKOVARusya Başbakanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine 8 Haziran Türkiye’ye gidiyor. Rusya kaynaklardan edinilen bilgiye göre Putin’in Türkiye ziyaretinde 7-9 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılması planlanan ‘Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na katılması bekleniyor. Türkiye zirve çerçevesinde başkanlığı Kazakistan’dan devralacak.Putin’in Türkiye ziyareti ile ilgili çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken yetkili, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da Rusya Başbakanı’na eşlik edeceği ve konferansa katılacağını belirtti. Erdoğan’ın İran nükleer takas anlaşması ile ilgili bilgi verdiği telefon görüşmesinde Putin’i Türkiye’ye davet ettiği kaydediliyor. Ziyarette bölgesel sorunlar, İran nükleer programı, enerji ilişkileri, ticaret ve diğer ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 11-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ve 17 anlaşmanın imzalandığı tarihi ziyaretin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekiyor. Nükleer santral inşaatı konusunda ikili anlaşma imzalayan Rusya ve Türkiye bir ay süreli ziyaretlerde vize uygulamasının kaldırılması ile ilgili de anlaşma sağladı. Nükleer anlaşmanın kısa sürede iki ülke parlamentolarından onaylanması ve teknik konuların yer aldığı anlaşmaların da imzalanması bekleniyor.

Putin, Medvedev’in Türkiye ziyareti sonrası yaptığı değerlendirmede ikili ilişkilerde gelinen noktayı ‘mükemmel’ olarak tanımlamış, Başbakan Yardımcısı İgro Seçin’in ‘Güney Akım’ doğalgaz boru hattı inşaat anlaşmasının da Kasım’da imzalanacak olmasını memnuniyetle karşılamıştı.

Başbakan Erdoğan’ın Ocak ayında gerçekleşen Moskova ziyaretinde kararlaştırılan beş yılda 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine ulaşmak için de çalışmalar hızla sürüyor. Türkiye için ‘Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’ uygulamasını başlatan Moskova, Samsun-Kavkaz arasında işlemeye başlayan tren feribot seferleri ile mal ulaşımını daha hızlı ve daha ucuza yapabilecek.

Soçi-2014 Kış Olimpiyatları için hazırlıkları sürdüren Moskova’nın Türk inşaat sektörünün desteğini isteyeceği de edinilen bilgiler arasında. Bütçeden 16 milyar dolarlık pay ayıran Rusya, projelerin tamamlanması için Türk firmaları ile aktif çalışılmasını istiyor. Türk firmalarının iki yıl içinde tamamlanması beklenen projelerden en az 2 milyar dolarlık iş beklentisi var.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.