Qin Shubao, Tang Hanedanlığının Cesur ve Sert Savaşçısı

Qin Shubao, Tang Hanedanlığının cesur ve sert savaşçısı. İllüstrator: Catherine Chang
Qin Shubao, Tang Hanedanlığının cesur ve sert savaşçısı. İllüstrator: Catherine Chang

David Wu, Epoch Times

Qin Qigong olarak da bilinen Qin Shubao, Tang Hanedanlığının sert savaşçısıydı. Kendisi Tang Hanedanlığını kuran 24 kahramandan biri olarak tanınıyordu.

Genç bir asker olarak önceleri Sui Hanedanlığına hizmet eden Qin Shubao, savaşlardaki sertliği ve hizmetindeki dürüstüğü ile ordu generalinin dikkatini çekmişti. Sonrasında küçük bir bölüğün komutanı olarak terfi ettirilmişti.

Hizmet ettiği ordu bir keresinde kendilerinden beş kat büyüklüğündeki sayıda isyancılarla karşı karşıya kalmıştı. Savaşı kazanmak için ordu generali, sahte bir geri çekilme tuzağı kurmaya karar verdi ve isyancı bölüğü iz peşindeyken düşman karargahına sürpriz bir saldırı başlatması için seçkin bir ekipten oluşan küçük bir ordu oluşturdu. Kritik ve tehlikeli bir görev olan seçkin ekibe önderlik etmesiyle Qin Shubao, ön plana çıkan iki gönüllüden biriydi.

Qin Shubao’nın ekibinin karargahı ele geçirip, kanlı ve sert bir savaş sonrasında ateşe vermesiyle plan işe yaramıştı. İsyancı güçler karargahlarını kurtarmak için geri çekilmeye çalıştıklarında ölümcül şekilde bozguna uğramışlardı, ve Qin Shubao iyi bilinen cesurluğu ile daha üst rütbeli bir komutan olarak terfi etmişti.

Qin Shubao sonrasında Tang Hanedanlığının ordusuna katılmış ve daha sonra Tang Hanedanlığı imparatoru (Taizong) olacak olan Prens Li Shimin’e favori askeri olarak hizmet etmişti. Bir keresinde prensle alay edildiğinde Qin Shubao, kendisini büyük bir düşman bölüğüne öyle bir kızgınlıkla sürdü ki, düşman ondan aşırı derecede korktu ve ona, daha sonradan Qin Shubao tarafından katledilen ordu generallerine gitmesi için yol verdiler.

Qin Shubao hakkında diğer ünlü hikaye ise doğaüstüydü. İmparator Taizong’a savaş hayaletlerinin musallat olduğu söylenir. Qin Shubao, başka bir sert savaşçı ile birlikte geceleri saray kapılarını korumak ve hayaletleri korkutarak kovmak için gönüllü olurlar. Bunun işe yaradığı görülür ve daha sonra imparator ressamdan, onların saray kapılarını korurken portrelerini yapmalarını ister. Zamanla, sıradan insanlar da aynı uygulamayı takip ederler ve onların portreleri bugünlere kadar hanehalkının gardiyan tanrıları olarak kabul edilir.

Qin Shubao, ordunun baş generali olarak görevlendirildikten sonra ciddi olarak hastalandı. Sakince kaderini kabul ederek, “Bütün hayatımı ordu hizmetinde 200 üzerinde savaşta bulunurak geçirdim. Nasıl vücudumda birçok zararla birlikte hasta olmam?”

İmparator Taizong, onun üstün askeri başarılarının tanınması için at üzerinde bir heykelini yaptırdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.