Quynh Truong’un iyileşme hikâyesi

Affetmek Her Şeyi Olduğu Gibi Kabul Etmektir

Quynh’in iyileşme sürecinde, bir kamp gezisinde, Eleanor’un vefatından kısa bir süre sonra çekilmiş bir fotoğrafı. (Quynh Truong’un izniyle)

Bu hikâye, zihinsel acı ve ıstırap çekerken nasıl iyileştiğimi anlatıyor. Ego kurbanıydım. Ego bende utanç, suçluluk, kıskançlık ve öfke olarak kendini gösteriyordu. Tabii ki yetersiz özsaygı, öz-sevgi ve değersizlik duygusu ile el ele gidiyordu. Bir gün kendimle daha barışık olmaya karar verdim ve böylece bir iyileşme yolculuğuna çıktım.

Yoga öğrendim. Kendim ve hayatım hakkında pozitif olumlamalar yapmaya başladım ama tutarsızdım. Kendime daha fazla zaman ayırırsam daha iyi olacağımı düşündüm. Ancak kızımı kaybettikten sonra hayatım büyük bir değişime uğramıştı.

Ağustos 2022’de kızım Eleanor’a hamileydim. 22. haftada erken doğuma girdim ve kızım doğduktan kısa bir süre sonra öldü. İlk hamileliğimde herhangi bir komplikasyon yaşamamıştım. Buna rağmen, doktorlar bunun klasik bir rahim ağzı yetersizliği vakası olduğunu söyledi.

Eleanor bana ve babasına sadece bir saatlik bir mutluluk verdi. Kucağımızda vefat etti ve ben o an, ölümün kalıcı olduğunu hissettim. Dünyam sessizliğe büründü.

Eleanor’un küllerini saklayan vazo. (Quynh Truong’un izniyle)

Eleanor’un ölümünden sonraki haftalarda, kendimi sakinleştiremiyordum. Kalp kırıklığım çok büyüktü, ama her şeyi hissetmek için kendime izin verdim. Yasın aşamalarını ve bunu hazmetmek için yaşamak zorunda olduğumu biliyordum. Ailem ve arkadaşlarımdan bolca destek alma şansına sahip oldum. En çok bana Eckhart Tolle’un “Şimdi’nin Gücü” adlı kitabını hediye eden, yakın arkadaşıma minnettarım. Bu kitabın iyileşme yolculuğuma yardımcı olduğuna inanıyorum.

Anda Yaşamak

İyileşme yolculuğunda birçok şey öğrendim. “Şimdi’nin Gücü” kitabını doğanın içinde, dış dünyadan kopuk bir şekilde okudum. Affetmenin, her şeyi olduğu gibi kabul etmek olduğunu öğrendim. Ancak bu şekilde buraya ve şimdiye güç verebileceğimi anladım. Affetmek, geçmişte takılı kalmamak veya gelecek hakkında endişelenmemektir. Bu affetme, ölümün kalıcılığı gibi – egomun ölümü gibi bir histi.

Ego çok karmaşıktır. Aynı zamanda hayat tecrübelerimizle ve duygularımızla bağlantılıdır. Bu yüzden ona bütünsel bir şekilde yaklaşmak zorunda kaldım. Aynı zamanda zihnime, bedenime ve ruhuma da özen göstermek zorundaydım. Tolle kitabında, tüm acılara son vermek için anda veya mevcut zamanda yaşamak gerektiğini açıklıyor. Ama günlük aktivitelerim sırasında nasıl mevcut anda kalabilirim ve düşüncelerime yenik düşmem? Anahtar, dengede kalmaktır.

Quynh’in bir aile fotoğrafı. (Quynh Truong’un izniyle)

Topraklama uygulamaları egomdan ayrılmama yardımcı oluyor. Günlük kullandığım uygulamalardan bazıları şunlar: derin meditasyon, günlük tutma, kendini yansıtma, derin nefes alma, fiziksel aktiviteler, uyku ve dinlenme, dikkatli yeme ve sıvı alımı. Kolay bir iş değil ama bilerek ve sevgiyle yapıyorum.

Eğer hepimiz mevcut anda kalırsak, kendimizi acılarımızdan kurtarabiliriz. Geçmişte yaşamaz veya gelecek hakkında endişelenmeyiz. Bu da affetme imkânı, iyileşme ve daha fazla içsel alan sağlar.

Kendimi iyileştirmek için attığım her adımın, başkalarına da iyileşme yolunda yardımcı olacağına inanıyorum. İyileşme sevgidir ve dünya her zaman daha fazla sevgiye ihtiyaç duyar.

.

Yazan: Quynh Truong

Şifa Yolculuğum Yazı Dizisi, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.