Radyasyonun Etkisini Azaltmak İçin Çalışmalar Hızla Sürüyor; Tehlike Devam Ediyor

(Yoshikazu Tsuno/AFP/Getty Images)

Japonya’da radyasyon seviyesi suya ve yiyeceklere bulaşmasının ardından, dört arızalı reaktörlerin sızıntısını önlemek için hala uzmanlar var güçleri ile çalışıyorlar. Önceki gün Tokyo Elektrik Şirketi’nin yetkilisi Takaşi Kurita, santralın 2. Ünitesindeki reaktör havuzunun normal çalışma oranından 10 milyon kat daha yüksek olduğunu  ve hükümetin belirttiği güvenlik düzeyini 4 kat aştığını söylemişti.

Fakat bu oranın Tepco şirketi tarafından yanlış ölçüldüğü belirlendi. Japon hükümeti Reaktörde çalışan insanlarının stres ve yorgunluk altında yanlış ölçüm yapabilecekleri fakat bu yanlışlığın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Japon Nükleer Güvenlik Ajansı santralın etrafındaki radyasyon seviyesini açıkladı. 5 ve 6 no’lu reaktörlerin çevresindeki deniz suyunda yapılan testlerde radyoaktif iyot seviyesinin normalin 1150 kat daha fazla olduğu saptandı.

24 Mart’ta reaktör 3’teki kabloları döşeyen iki işçinin ayaklarının radyasyonlu su ile temas etmesi sonucu hastaneye kaldırıldı. Sudaki radyasyon oranı 170 millisierverts’ten fazlaydı.

Şimdiye kadar deniz suyu ile soğutma çalışmaları yapıldığını için deniz suyunun içindeki tuz ve minerallerin santrallere daha fazla zarar verdiği düşünülüyor. Japonya’nın acil talebi üzerine Amerika ordusu da gemilerle temiz suyu santrallere taşıyor.

Yoruma kapalı.