Romanların güçlü sesi ROMFO yoluna tek başkan ile devam edecek

IMG_0156
Türkiye Roman Hakları Forumu Üyeleri

Türkiye’nin en geniş tabanlı Roman çatı örgütü Roman Hakları Forumu (ROMFO) önceki dönem eş başkanı Ali Daylam’ı tek başına başkanlığa getirdi ve mevcut yapısını güçlendirdi.

Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO), yarın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ün de katılacağı ve Sakarya’da gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm ile ilgili yapılacak toplantı öncesi gerçekleştirdiği genel kurulda, dönem başkanlığına Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam’ı getirdi. Genel kurula Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı  (Akromfed) Ali Daylam, Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca Öztürk ve yönetim kurulu üyesi Murat Oktay Erkürekçi, Roman Hakları Derneği Başkanı Yücel Tutal, Edirne Romanlar Derneği Başkanı Bahattin Ulusoy, İzmir Çağdaş Romanlar Derneği Başkanı Halit Keser, Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel, Balıkesir Körfez Roman Derneği Başkanı Oktay Sümertaş ve yönetim kurulu üyesi Semih Keseoğlu, iznik Halk Oyunları ve Spor Derneği Başkanı Nihat Atar ve yönetim kurulu üyesi Kazım Ardıç, AZ 81 Güreş Kulübü Derneği Başkanı Rıza Ürütürükçü katıldı.

Romfo’nun önceki dönem eş başkanlarından Edirne Roman Kültür Derneği Başkanı Erdinç Çekiç’in rahatsızlığı sebebiyle yönetimdeki boşluğu gidermek için yapılan genel kurulda, Romfo yönetim kurulu üyeleri başkanlığa tek başına diğer eş başkan Ali Daylam’ı getirdi.  Romfo’yu daha işlevsel hale getirmek için yoğun olarak sorun yaşadıkları Eğitim, İstihdam, Barınma ve Sosyal Haklar alanları olarak belirlendi. Eğitim komisyonunun başına Ali Ardıç, İstihdam Komisyonu’nun başına Sinan Karaca Öztürk, Barınma Komisyonu’nun başına Halit Keser ve Roman Hakları Komisyonu’nun başına Yücel Tutal getirildi.  Bahattin Ulusoy ROMFO politikalarından sorumlu kişi olurken, Yücel Tutal ve Orhan Tanyel de başkan yardımcılığı görevlerini üstlendiler. Forumun sekretaryasını ise Hacer Foggo üstlendi.

Başkan Daylam ROMFO’yu  yalnızca Türkiye’de değil dünyada Romanlar ile ilgili çok önemli bir kurum haline getireceklerinin altını çizerken, ROMFO politikalarından sorumlu Bahattin Ulusoy da ROMFO’nun geleceğinin çok iyi olacağını düşündüğünü söyleyerek 2016 yılında hükümet ile Romanlar ile ilgili önemli adımlar atmayı hedeflediklerini ve böylece Türkiye’deki Romanlar ile ilgili önemli gelişmeler kaydedeceklerini dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.