Romanya Dışişleri Bakanı Paconski Suriye’de

Esad, Romanya Dışişleri Bakanı Theodore Paconski'yi kabul etti

ŞAM– Romanya Dışişleri Bakanı Theodore Paconski resmi bir ziyaret amacıyla Suriye’ye geldi. Paconski Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi.

Esad-Paconski görüşmesinde Ortadoğu ile Balkanlar arasında ulaştırma ve enerji alanında alt yapı projelerini kapsayan işbirliği kurulmasını önemine işaret edilerek, bunun Ortadoğu ve doğu Avrupa’ya fayda sağlayacağına dikkat çekildi. Esad ve Paconski Ortadoğu’daki gelişmeler ile ilgili olarak da bölge sorunlarını adil ve kapsamlı barışı sağlama yoluyla çözüm bulunmasının gerekliliğini belirtti.

Romanya Dışişleri Bakanı Paconski, ülkesinin Suriye’nin bölgedeki rolünü takdir ettiğini belirterek, özellikle Romanya Başkanı Traian Basescu’nun 2008 yılında Suriye’ye bulunduğu ziyaret ve Cumhurbaşkanı Esad’ın önümüzdeki ay Romanya’ya düzenlemesi beklenen gezinin ardından, Romanya’nın Suriye ile ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Görüşmeye Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyna Şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdülfettah Ammura, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departman Müdürü, Romanya’nın Şam Büyükelçisi ve Paconski’ye eşlik eden heyet katıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.