Romanya, Google’ın Street View Sistemine Dahil Oldu

Dünyanın en büyük sanal arama motoru Google, ücretsiz panoromik görüntülü navigasyon hizmetine Romanya’nın 8 şehrini de dahil etti. Street View’ adını verdiği fotoğraflı sokak adresini bulma hizmetine Google’ın http://maps.google.ro/ adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Şimdilik Romanya’nın Bükreş, Oradea, Braşov, Timişoara, Cluj, Köstence ve Sibiu şehirlerini dahil ettiklerini söyleyen Google Romanya temsilcisi Dan Bulucea, diğer şehirlerle ilgili çalışmaları da kısa bir süre sonra devreye sokacaklarını söyledi. Romanya’nın sisteme dahil edilmesiyle ilgili düzenlenen navigasyon yazılım programını, Bükreş Belediye Başkanı Sorin Oprescu ile birlikte tanıtan Bulucea, şimdiye kadar dünyanın 27 ülkesindeki sokakların bu panoramik navigasyon sistemine dahil edildiğini vurgulayarak, “Her sene bu sokak fotoğraflarını da yenilemeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu. Street View’den en çok yerel firmaların faydalanacağını söyleyen Dan Bulucea’ya göre, yapılan araştırmalarda firmaların yüzde 20’sinin tanıtım amacıyla interneti kullandığını, bu rakamın kısa süre sonra yüzde 30’ları bulmasını beklediklerini vurguladı. Bükreş Belediye Başkanı Sorin Oprescu da, Dan Bulucea’ya teşekkür ederek bu sistemin Bükreş’in tanıtımına ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Geçtiğimiz ay Romanya’da ofis açan Google’ın Romanya’daki yıllık geliri 10 milyon euro civarında. Halen Romanya temsilciliği 2 personelle hizmet veriyor. Ancak Bulucea’nın hedefinde gelecek yılın sonlarına doğru personel sayısını 9’a çıkararak hizmetlerini daha da artırmak var. Google’un birçok hukuki tartışmaya ve özel yaşam ihlali iddialarına yol açan Street View yazılımı, Google Maps’in bir devamı olarak çalışıyor. Google Earth ile ayrıntılı uydu fotoğraflarını hayatımıza sokan şirket, Google Maps yardımıyla adres tariflerini bile kolaylaştırdı. Google Street View’un piyasaya sürülmesi ise günlük yaşamın ne kadar göz önünde olduğunu kanıtladı.

Google Street View’daki kaliteli görüntünün ve gerçekmiş hissi uyandıran fotoğrafların perde arkasında otomobil ve bisikletlerle durmaksızın çekim yapan Google elemanları var. Google aracının bir sokaktan geçmesi görüntü çekimi için yetiyor. Her gün yeni ülkelerin ve detayların eklendiği bu yazılımın gelişmesi için Amerikan Ordusu ile de ortaklığı bulunan Immersive Media ile Google bir arada çalışıyor. Panoramik fotoğrafların elde edilmesi için yüksek çözünürlükte makinelerin yanı sıra GPS (Global Konumlandırma Sistemi) ve coğrafi etiketlerden de yararlanılıyor.

Google Street View’u günlük hayatı kolaylaştırdığı için sevenler olduğu kadar mahremiyeti ortadan kaldırdığı iddiasıyla kızanlar da var. Google’ın günlük yaşama saygı göstermediği, hükümetlerle işbirliği yaptığı ileri sürülen iddialar arasında. Bu nedenle birçok Avrupa Birliği ülkesi programa şüpheyle yaklaşıyor. Bunun yanısıra yazılım nedeniyle Google’a bir çok tazminat davası açılmış. Ancak şirket yetkilileri, artık tazminat ve mahkeme olayları ile karşılaşmamak için sokaklardaki insan resimlerini flu olarak yansıtırken, araç plaklarının da üzerini kapatma yolunu tercih ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.