Rum Ana Muhalefet Liderinden Müzakere Sürecine Destek

LEFKOŞAKKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs ana muhalefet partisi Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Genel Başkanı Nikos Anastasiades, eşleriyle birlikte akşam yemeğinde bir araya geldi. Derviş Eroğlu’nun Lefkoşa’daki ikametgahında buluşan liderler, akşam yemeğinin ardından basına açıklama yaptı. Liderler, yaptıkları açıklamada Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Yemeğin ardından açıklama yapan liderlerden Eroğlu, müzakerelerin çözümle sonuçlanması konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Anastasiades ise müzakerelerde kaybedilen zamanın ne Türklere ne de Rumlara yaradığını kaydetti.

Akşam yemeğinin ardından basının karşısına çıkan liderlerden ilk önce Anastasiades konuştu. Anastasiades, yemeğin çok zevkli ve dostane bir ortamda geçtiğini ifade etti. Yemekte Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla devam eden çözüm süreci hakkında özlü görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Rum lider, “Yemekte, federasyon için varılan anlaşma çerçevesinde, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm için hızlı bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulama fırsatı buldum” dedi.

DİSİ’nin müzakere sürecine tam destek olmaya hazır olduğunu da söyleyen Anastasiades, “En büyük endişem zamanın ne Kıbrıslı Türk ne de Kıbrıslı Rumun lehine olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle görüşme masasında olumlu yaklaşımın gerekliliğini vurguladım” diye konuştu. Bulunacak bir çözümün her iki toplum tarafından kabul görmesi, bu nedenle her iki toplumun hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini aktaran Anastasiades, hedefin birleşik bir Kıbrıs’ın Avrupa Birliği (AB) içerisinde olması dışında bir şey olmaması gerektiğini anlattı. Birleşik adanın AB içerisinde yer almasının herkesin önceliği olması gerektiğini, bunu çocuklara borçlu olduklarını ifade eden Anastasiades, “Geçmişimizi unutmamalıyız ancak geleceğe bakmak için de cesur olmalıyız” şeklinde konuştu.

Anastasiades’in ardından söz alan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, “Gerek Anastasiades gerekse bizim, Kıbrıs’ta başlatılan müzakerelerin yeni dönemde bir anlaşma ile sonuçlanması konusunda fikir birliği içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim” sözlerini sarf etti. Varılacak bir anlaşmanın her iki halkın kabul edebileceği kalıcı bir anlaşma olması gerektiği üzerinde de durduklarını dile getiren Eroğlu, yemeğin müzakereler konusunda görüş teatisine bulunma fırsatı açısından önemli olduğunu da belirtti. Eroğlu, Anastasiades’in de kendisini evine davet ettiğini ve en kısa zamanda Anastasiades’i Limasol’daki evinde ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.