‘Rus Ajanları’ ABD’den Sınır Dışı Edildi

MOSKOVAABD’de, Rusya adına casusluk yaptıkları iddia edilen 10 sanık, ABD’den mahkeme kararıyla sınır dışı edildi. Aynı zamanda ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 11 yıldır hapis yatan Rus bilim adamı İgor Sutyagin’in de Rusya’dan Avusturya’ya götürüldüğü öne sürüldü. ABD Federal Yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, sınır dışı kararını ilan etti. Suçlarını kabul eden 10 sanık, aynı zamanda gerçek isimlerini de açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı’dan yapılan bildiride, New York’taki casusluk olayı çerçevesinde Rusya’nın da “Batılı istihbarat servisleriyle temas kurarak vatana ihanet etmekten” mahkum edilmiş olan 4 kişiyi “serbest bırakacağını” açıkladı.

Öte yandan Rus basını ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 yıla mahkum olan Rus bilim adamı Sutyagin’in de önceki gün Viyana’ya götürüldüğünü öne sürdü. Sutyagin’nin ABD lehine casusluk yaptığı suçunu kabul ettiğine dair belge imzalamasının ardından takas için Avusturya’ya götürüldüğü belirtildi. Takasta yer alacak diğer “Batılı istihbarat servisleriyle temas kurarak vatana ihanet etmekten” mahkum edilenlerin isimleri ise henüz açıklanmadı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’dan ismi belirtilmeyen bir kaynak RIA Novosti ajansına yaptığı açıklamalarda, Rusya vatandaşlarının iadesini hızlı ve sorunsuz bir şekilde organize ettiklerini belirtti. Bunun ABD ile Rusya arasında oluşan olumlu ikili ilişkilerin ve iki ülkenin devlet başkanlarının güven ve anlayışı doğrultusunda mümkün olduğunu belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.