Rusya 2 Ukrayna Savaş Gemisinin Terk Edilmesini İstedi

3 Mart 2014, Ukrayna - Rus plakalı bir askeri araç Sivastopol ve Simferopol arasındaki ana yolda yer alan kontrol noktasından geçerken (Sean Gallup/Getty Images)
3 Mart 2014 – Rus plakalı bir askeri araç Sivastopol ve Simferopol arasındaki ana yolda yer alan kontrol noktasından geçerken (Sean Gallup/Getty Images)

KIEV, Ukrayna – Rusya, Aralık ayına kadar iktidarda kalacak olan yeni birlik hükümeti oluşturulmasına dair yapılan 21 Şubat Anlaşması’na geri dönülmesi için Ukraynalı politikacılara bastırdı. Ancak bu öneri diplomatları harekete geçirmedi. Brüksel, Kiev ve Cenova’da yapılan toplantılarda bazı Avrupa başkentleri tarafından Rusya’nın askeri eylemlerinin yaratabileceği tehlikeler hakkında uyarılar ele alındı.

Bugün itibariyle Rus birlikleri karada, Kırım’daki bütün Ukrayna sınır karakolları ile birlikte bütün askeri tesislerin ve kilit noktadaki bir limanın kontrolünü elinde bulunduruyor ve Ukrayna’nın stratejik bölgesinde yerini sağlamlaştırmış durumda.

Ukrayna savunma bakanı sözcüsü Maksim Prautra’ya göre Rusların aynı zamanda iki Ukrayna savaş gemisinin hemen boşaltılmasını talep ettiklerini aksi takdirde gemilerin ya batıralacağını ya da ele geçireleceğini bildirdiklerini ifade etti.

Maksim Prautra “Sivastopol’daki dört Rus savaş gemisi Ukrayna’nın anti-denizaltı gemisi Ternopil’i ve komutan gemisi Slavuç’u kontrol altında tutuyor” dedi.

Günün erken saatlerinde, Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenova’daki BM toplantısında Rusya’nın Kırım’ı askeri müdahale ile işgal etmesinin ardındaki sebepleri açıkladı.

Sergey Lavrov: “ Bu durum bizim vatandaşlarımızı ve hemşerilerimizi savunma, insan haklarını, özellikle de yaşama hakkını korumamız ile ilgilidir” dedi.

Buna rağmen, dört aylık politik ayaklanma sırasında Ukrayna’daki Rusça konuşanlara karşı her hangi düşmanca bir tavra rastlanmadı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.