Rusya, Ermenistan’la Askeri Üs Anlaşması İmzalayacak

Ukrayna ile 49 yıllık askeri üs anlaşması imzalayarak Karadeniz’deki askeri varlığını garanti altına alan Moskova, Ermenistan’la askeri üs anlaşmasını 2044 yılına kadar uzatarak Kafkaslar’daki varlığını güçlendirecek. Yarın Ermenistan’a gitmesi beklenen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1995’de 25 yıllığına imzalanan üs anlaşmasını 2044’e kadar uzatılmasını sağlayacak yeni bir anlaşma imzalaması bekleniyor. Rossiya 24 haber kanalına açıklamada bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduart Nalbantyan askeri üs kullanım süresinin uzatılması ile ilgili anlaşmanın imzalanacağını doğruladı. Ermenistan’da bulunan Rus askeri gücünün ülkenin güvenliği açısından stratejik öneme sahip olduğunu kaydeden Nalbantyan, “Rus askeri gücü sadece Rusya’nın çıkarlarına hizmet etmiyor. Ermenistan’ın güvenliği de garanti ediliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Nalbantyan’a göre Rusya Ermenistan’ın askeri teknolojik alanda gelişimine de büyük katkı sağlıyor.

Yeni imzalanacak anlaşma ile Ermenistan’da bulunan 3 bin kişilik Rus askeri gücünün güçlendirilmesi de planlanıyor. Rusya ile imzalanacak askeri anlaşmanın Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ sorununu güç kullanarak çözme ihtimalini ortadan kaldırmayı hedeflediği belirtiliyor. Nalbantyan Rusya’nın Yukarı Karabağ sorunun çözümünde ortaya koyduğu çabadan da memnuniyetlerini ifade etti.

 

LUKAŞENKO ERİVAN’DA

Medvedev’in Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) yarın başlayacak Erivan zirvesi öncesi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sej Sarkisyan’la ikili görüşme yapması bekleniyor.

Diğer taraftan Kremlin’le Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanıyacağı yönünde verdiği söz nedeni ile tartışmalara neden olan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko da Erivan’da olacak. Medvedev’in ‘tutanakları açıklarım’ tehdidine muhatap olan Lukaşenko’nun Rus liderle bir araya gelmesi beklenmiyor.

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.