Rusya İnterpol Aracılığıyla Bin 535 Suçluyu Arıyor

Rusya İçişleri Bakanlığı İnterpol’un Rusya Masası Başkanı General Timur Lahonin

MOSKOVA– Rusya İnterpol aracılığıyla yurtdışında bin 535 suçluyu arıyor. Arananlar arasında Yahudi asıllı Rus oligark Boris Berezovski ve ayrılıkçı Çeçen liderlerden Ahmet Zakayev de bulunuyor. Rusya 2009 yılında İnterpol işbirliği çerçevesinde ekonomik suçlardan aranan bir Türk vatandaşını Türkiye’ye iade etmişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı İnterpol’un Rusya Masası Başkanı General Timur Lahonin, İzvestia gazetesine yaptığı konuşmada, İnterpol aracılığıyla yurtdışında bin 535 suçluyu aradıklarını belirtti. Söz konusu suçluların cinayet, dolandırıcılık, gasp, hırsızlık, terör, kaçakçılık, uyuşturucu ve yolsuzluk suçlarından arandığını kaydeden general Lahonin, “Şu anda aradığımız suçluların iadesiyle ilgili yabancı ülkelerle çok sayıda ikili sözleşmelere ihtiyacımız var. Bazı ülkelerle böyle bir ikili sözleşmemizin olmaması iade işlemlerine engel oluyor. Rusya’nın sadece 68 ülkeyle böyle anlaşmamız var” dedi.

Lahonin 2009 yılında 16 ülkeden Rusya’ya aranan 38 suçlunun iade edildiği bilgisini de verdi. İnterpol Rusya masası Başkanı, ayrıca 184 Rusya vatandaşının da “meçhul kayıp” olarak arandığını da sözlerine ekledi.

27 Ağustos 2009’ta Rusya’nın Ufa kentinde İnterpol aracılığıyla Türkiye’de ekonomik suçlardan aranan bir Türk vatandaşı yakalanmıştı. İsmi açıklanmayan Türk vatandaşının daha sonra Türkiye’ye iade edildiği de kaydedilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.