Rusya-NATO Çerçeve Anlaşma Tamam

MOSKOVA– Lizbon’da 19-20 Kasım’da gerçekleşecek Rusya-NATO Konsey toplantısı öncesi taraflar çerçeve anlaşmada mutabakat sağladı. Rusya’nın NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin, Twitter blogunda yaptığı duyuruda çok verimli bir zirve olacağını yazdı.

Rusya ile ilişkilerin masaya yatırılacağı, NATO’nun Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesinde Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil edecek. Ortak füze kalkanı kurulması, NATO’nun genişlemesi, Afganistan operasyonlarında işbirliği, nükleer silahsızlanma anlaşmaları ve Moskova’nın askıya aldığı Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’nın yenilenmesi ile ilgili konular ele alınacak.

Tarihi bir dönüm noktası olarak görülen Lizbon zirvesi, Rusya açısından Soğuk Savaş’ın sonu anlamına geliyor. Rusya ve NATO arasında stratejik ortaklık yapısının yol haritasının belirleneceği zirve için Rogozin, “Çarşamba günü itibari ile, zirvede ele alınacak çerçeve anlaşmayı sonuçlandırdık” notunu düştü. Rusya-NATO Konsey toplantısı 20 Kasım’da gerçekleşecek. Ağustos 2008’de Gürcistan’la gerçekleşen savaşın ardından gerilen ilişkiler, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in de zirveye katılımı ile yumuşayacak.

NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen önceki gün yaptığı değerlendirmede füze kalkanı dahil Rusya ile bir çok konuda işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıklamıştı. NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin Rusya’ya öngörülebilir komşu ülkeler kazandırdığına dikkat çeken Rasmussen, hiçbir NATO ülkesinin Rusya’ya saldırı düzenleme gibi bir hedefi olamayacağını ifade etmişti. Ancak, Rasmussen’in NATO’nun genişlemesi yönündeki açıklamaları Moskova’da soru işaretlerinin devam etmesine neden oluyor.

MOSKOVA’DA HİTLER ENDİŞESİ

Kremlin ve çevresi NATO ile ilişkilerin gelişmesine olumlu yaklaşırken, azımsanmayacak bir çevrede ise henüz NATO’ya tam güven oluşmuş değil. Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, Pravda gazetesine verdiği demecinde, NATO’nun askeri birliklerinin Rusya’nın hemen sınırlarında yer almasının dostça olmadığını iddia etti.

Rasmussen’in Rusya-NATO ilişkilerinin harika olduğunu söylediğini hatırlatan Sivkov, “O zaman neden Rusya’nın hemen yanıbaşında askeri varlıklarını artırıyorlar… Hitler de Sovyetler Birliği’ni dost ülke olarak ilan etmişti. Bir taraftan da Sovyetler Birliği sınırlarında saldırı öncesi askeri varlığını artırmaya devam ediyordu. Bana öyle geliyor ki, NATO da Hitler’le aynı yöntemleri takip ediyor” iddialarını dile getirdi. Rus uzmana göre ekonomik sorun yaşayan NATO ülkelerinin Rusya’nın zengin enerji kaynaklarında gözü var.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.