Rusya ve ABD Arasında Stratejik Silahlarda İndirim Öngören Tarihi Anlaşma(START) Yürürlüğe Girdi

Rusya ve ABD arasında stratejik silahlarda indirim öngören (START) tarihi anlaşma artık uygulamaya geçiyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 8 Nisan 2010’da imzaladıkları START anlaşması iki ülke parlamentolarında onaylandı. Münih’de güvenlik konferansına katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton parlamentolarda onaylanan anlaşmalarla ilgili belgelerin teatisini gerçekleştirdi. Böylece tarihi anlaşma yürürlüğe girmiş oldu.

Aralık 2009’da süresi dolan START-1 anlaşmasının yerini alacak yeni anlaşma ile Soğuk Savaş yıllarında 40 bini bulan nükleer başlık sayısı 1550’nin altına ve fırlatma sistemleri de 800’e indirilecek. Taraflar karşılıklı olarak stratejik güçleri denetim hakkına sahip olacak.

Münih Güvenlik Konferansı’nda “Yeni START” anlaşması ile ilgili değerlendirmede bulunan Lavrov, “Eşitlik, denge, bölünmemiş güvenlik anlayışı modern Rusya-ABD ilişkilerinin çerçevesini oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Füze kalkanı ile ilgili de konuşan Lavrov, stratejik dengenin bozulmaması gerektiğini ifade etti. NATO’nun kendileri bir kez daha karşı yapılanmaya itmeyeceği ümidini taşıdıklarını da değinen Lavrov, “Eğer bizim endişelerimiz dikkate alınmaz, eşit bir çalışma ortaya konmazsa, bu dengesizliğin telafi edilmesi gerekecek. Böyle bir senaryo maalesef tarafları geçmişe götürebilir” uyarısında bulundu.

NATO’NUN “DÜŞMAN ARAMASI” TANSİYONU YÜKSELTİYOR

Bu konudaki başarısızlığın sadece füzeler açısından risk oluşturmayacağını, tüm güvenlik açısından sorun oluşturacağını vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı, “Şunu vurgulamak istiyorum ki, bu bizim tercihimiz olmayacak” dedi. Lavrov NATO’nun ‘Doğu’dan gelen tehdit’ tanımının da tansiyonu yükselttiği ve sürekli bir düşman arayışına ittiğini de vurguladı.

Clinton da START anlaşması ile ilgili sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu anlaşma herkesin çıkarına olan açık bir işbirliğinin en iyi örneğini oluşturuyor” dedi. Clinton diğer güvenlik alanlarında Rusya ile işbirliği için çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

ABD Senatosu’nun 22 Aralık’ta 26’ya karşı 71 oyla kabul ettiği anlaşmada bir kısım ek düzenlemelere gidilmiş, füze kalkanı ile nükleer silahsızlanma anlaşmasının ilişkili hale getirilmesi engellenmişti. Senato’nun düzenlemesine karşılık olarak Duma’da yapılan oturumlarda da ek düzenlemelere gidildi.

Duma’da alınan ek kararlarla saldırı ve savunma silahları bağlantılı hale getirildi. Rusya füze kalkanı ile ilgili yapılacak bir düzenlemenin kendi güvenliğini tehdit etmesi durumunda anlaşmadan çekilebileceğini de açık bir şekilde belirtti. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da, Aralık 2009’da süresi dolan START-1’in yerini alacak yeni anlaşma ile ilgili son oylamada 350 milletvekili evet oyu kullanırken, 96 milletvekili de hayır dedi. Federal Konsey’de gerçekleşen oturumda ise salonda yer alan 137 senatörün tamamı olumlu yönde oy kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.