Rusya ve Soğuk Hava Hali Vurdu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Türkiye’nin Kasım ayında savaş uçağını düşürmesinin ardından tarım ürünleri için ambargo koyacağını açıklayan Rusya’nın, ürün alımını devam ettirip, Ocak ayı için stokladığı belirtildi.

Türkiye’nin en önemli turfanda sebze bölgelerinden birisi olan Antalya Demre’de şu sıralar gerek iklim şartları gerekse de ihracat yönünden Rus soğuğu yaşanıyor. Üreticiler soğuk hava koşulları sebebiyle ürünlerinin zarar görmemesi telaşındayken, ihracatta da yaşanan durgunluk ilerleyen dönemler için kaygı veriyor.

KASIM VE ARALIK AYLARINDA ALINAN MALLARI STOK YAPTILAR
Özellikle düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye ile olan ekonomik bağlantıları gözden geçirme kararı alan Rusya’nın, Kasım ve Aralık aylarında mal alımını sürdürdüğünü belirten Demre Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, “Kasım ayı içerisinde düşürülen uçaktan sonra Rusya, Türkiye’den domates ve salatalık grubunu almayacağını söyledi. 31 Aralık’a kadar olan zamanda domates grubunu aldığı için, yaklaşık olarak 15 Ocak’a kadar yetecek malı kendi içine blokladı” dedi.

FİYATLARIN YÜKSELMESİ ÜRÜN AZLIĞINDAN
Fiyatların artışındaki temel sebebin, iklim ve Rus krizi olduğunu kaydeden Fahri Duran, “31 Aralık’a kadar olan dönemde, üretim bölgelerinde çok yoğun üretimin olmayışı, Rusya Federasyonun mal yapması, ürün az olunca fiyatlar çok yükseldi. Yılbaşından sonra gelen dönemde de don olayları olduğu için, tekrar mal toplaması olmadığından dolayı, bugün olay fiyat seviyeleri iklim ve Rusya’nın 31 Aralık’a kadar yaptığı alışveriş ile ilgilidir” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİN YENİ BİR PAZARA KANALİZE EDİLMESİ GEREKİYOR”
Ambargo süresi ile alakalı da endişe duyduklarını sözlerine ekleyen Duran, özellikle domates ihracatı konusunda sıkıntı yaşanabileceğinin altını çizdi. Duran, “Önümüzdeki dönemde şayet Rusya, bizden domates ve salatalık almazsa bizi kötü günler bekler. Bölgemizde olan domates üretiminin yüzde 60- yüzde 70’inin Rusya’ya gittiğini farz edersek, Şubat başından itibaren Nisan veya Mayıs sonuna kadar bölgemizde domates satışında çok zorlanacağımız kesindir” diyerek, sıkıntı yaşanmaması için yeni bir pazar bulunmasını ve ürünlerin o bölgeye kanalize edilmesi gerektiğini söyledi.

“RUSYA’NIN SOĞUĞU BİZİ DE VURDU”
Öte yandan mevcut fiyatlardan şuanda memnun olan üreticiler ise, Ocak ayında birden bastıran soğuklarla neye uğradığını şaşırdı. Eksi 2 dereceye kadar düşen soğuk havalarda, mahsullerinin zarar görmemesi için günlerdir nöbet tuttuklarını belirten üreticilerden Mustafa Doğan, “Rusya’nın soğuğu bizi de vurdu. 3 gündür mahsullerimizin içerisinde sobalarımızı yakıyoruz. Odun çok pahalı. Elimizden geldiği kadar mahsullerimizi korumaya çalışıyoruz. Soğuk hava sıkıntı verdi. Mahsullerimiz geç oluyor, don alanlar da oldu, soğuğa kaptıranlar da oldu” şeklinde konuştu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.